| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

De ce mai nou OLANDA se numește Țările De Jos?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai nou? Se numesc asa de ani multi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://bit.ly/3gzWRUH

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am auzit de o asemenea denumire si nu face vreun sens, fiindca Olanda este localizata in nordul Europei, nu in sud.
Eu cred ca tu confunzi tara, ori nu ai fost atent la ce articol ai citit!

| Catrice a răspuns:

Mai nou?!

| Ciocinta_Alexandru_1976 explică (pentru Catrice):

Adica. Din ce știu eu era Olanda nu Tarile De Jos!

| suntserios a răspuns (pentru Ciocinta_Alexandru_1976):

Intotdeauna s au numit Tarile de Jos, Olanda e doar o provincie.

| Sn4k3 a răspuns:

Inainte era o denumire acceptata, dar din ianuarie 2020 au decis sa se numeasca doar Tarile De Jos, pentru ca Olanda reprezinta doar o provincie. Au mai facut-o si pentru turism si anumite etichete care veneau cu numele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nimic nou. As zice ca numele nou e Olanda laughing Hm, oare pentru ca ei insisi isi zic Nederlands adica Țările de Jos in traducere?

| DabiJaWL a răspuns:

Pentru ca se afla la o altitudine foarte joasa