| Floreenofficial a întrebat:

Olanda se numeste mai nou Tarile De Jos?

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

"Tarile de Jos" e denumirea generica pentru Belgia, Olanda si Luxemburg.
Li se mai spune si Benelux.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu "mai nou"! Dintotdeauna! Denumirea tarii, in limba olandeza este Nederland care inseamna :neder=jos si land=pamant.Si asta deoarece o parte din teritoriul Olandei este sub nivelul marii si este protejat de aceasta cu diguri uriase pe muuulti km.

| luiza a răspuns:

Antilele olandeze, Aruba si olanda fac parte din Tarile de jos, da nu mai nou ci de pe la 1954 incoace

| Farcas a răspuns:

De mult i se mai spune si asa.Pe langa Olanda atat Blegia cat si Luxenburg au aceasta denumire big grin

| Aicilef a răspuns:

Eu stiu de mult ca se numea asawinking

| cristina_9394 a răspuns:

Din cate am auzit darolling on the floor o porcarie

| cobrra3 a răspuns:

Structură teritorială: Din 10 octombrie 2010, după 5 ani de reformă constituţională a Antilelor Olandeze, noua structură teritorială a Regatului Ţărilor de Jos cuprinde 4 „entităţi": Olanda de pe continentul european, „Olanda din Caraibe" - insulele Bonaire, Sint Eustatius şi Saba („BES"), ca municipalităţi cu statut special şi insulele Aruba, Curaçao şi St. Maarten, ca teritorii autonome.