| anonim_4396 a întrebat:

Urgent! Ce trebuie sa invat ca sa iau la capacitate la romana si matematica 10? Urgent!

Răspuns Câştigător
| LepadatuAna a răspuns:

Da si eu dau capacitatea anul asta. La matematica trebuie sa stii foarte bine teoria(ex. teoremele invatate) pe care s-o aplici in probleme foarte usoare. La mate trebuie sa fii foarte atent si poti lua 10 destul de usor. La romana e mai greu pentru ca trebuie sa ai talent, sa daci argumentarea si compunerea cat mai frumoase, sa scrii corect si citet( e foarte important) si sa stii sintaxa frazei foarte bine. In rest depinde cine iti corecteaza lucrarea si cum o interpreteaza.Trebuie sa lurezi din culegeri in care sunt prezentate modele de subiecte. In cel mai rau caz poti face cateva ore de pregatire daca nu faci deja. Multa bafta si daca poti, mai e metoda sa iti verifici rezultatele cu colegul din fata ta. Dar e mai riscant. Succes la invatat.happy

| anonim_4396 explică (pentru LepadatuAna):

Apropo...sunt fata si la romana este cel mai simplu...la matematica-i greu!

| anonim_4396 explică (pentru LepadatuAna):

Apropo...sunt fata si la romana este cel mai simplu...la matematica-i greu!

12 răspunsuri:
| Natassha a răspuns:

Sa-ti zic cum am facut eu: mi-am luat 2 carti, una de romana si una de mate cu variante, cred ca 50 in fiecare; le-am lucrat pe toate si am luat 10.
Dar in cea de romana stiu ca la inceput era niste teorie literara, incepea cu genul, specii, figguri de stil, etc.
Si de lucrat m-am apucat tot asa, pe la inceput de aprilie.
Bafta!

| AlinaOneDirection a răspuns:

Eu am o carte cu subiecte pentru capacitate. Iti poti cumpara una sau poti cauta pe internet subiecte din mai multi ani.

| Ibrahimovic a răspuns:

Pentru 10 trebuie sa inveti totlaughing

| drogh a răspuns:

Trebuie să cauţi subiectele de anul trecut la capacitatea de la română şi la matematică să vezi cum o să fie. Ca să iei 10, trebuie să faci multe exerciţii. Fugi la librărie şi cere o carte cu exerciţii pentru capacitate, iar acolo o să ai diferite teste pe care trebuie să le rezolvi. Cum o să faci asta? Te uiţi la definiţii, exemple, sau chiar la sfârşitul cărţii să vezi cum se face. Ai mult de muncă. Succes!

| DaveMustaine a răspuns:

Sa invat....deja e prea mult. Cred ca intrebarea era alta: Ce trebuie sa repet ca sa iau la capacitate la romana si matematica 10?
Raspunsul este tot ce ti-au indicat profesorii. Iti tin pumnii!

| alexanonimu a răspuns:

Invata tot ce ti.au predat profii ce carti ti.au dat de citit si vezi subiectele la simularewinking

| PsihopedagogCristinaM a răspuns:

Tot ce ai facut in clasa a8a

| BbyLolix a răspuns:

Iti dau un sfat care a dat roade la cei mai multi dintre colegii mei. Cumpara o culegere de matematica pentru evaluare nationala editura Caba 2013 si una de romana pentru evaluare nationala paralela 45 2013. Aprofundeaza usor si atent subiectele si vei reusi...

| AlexandraZize a răspuns:

In principiu ar trebui sa stii tot sau aproape tot ceea ce s-a predat de catre profesori.Nu ai de unde sa stii ce subiecte vor pica, asa ca trebuie sa stii sa faci tot ca sa iei 10.Multa bafta!

| vladcreeper a răspuns:

La romana trebuie sa inveti bine genul epic si liric si toate speciile care intra in alcatuirea lor definitii si trasaturi si la mate formule care trebuie sa stii sa le aplici si eu sunt in aceeasi situatie cu tine si eu dau examenul acum la sfarsit bafta happy