| anonim_4396 a întrebat:

Urgent...Dau funda ...Va rog nu inteleg scoaterea factorului comun (Cand vine vorba de numere intregi) unii colegi ziceau ca se schimba semnele imi puteti da exemple+exemple [FUNDA]

2 răspunsuri:
| DreamON123 a răspuns:

Exemplu: -5x+10y=28, dai factor comun in stanga pe 5 sau -5 cum vrei tu, daca dai factor comun 5 : 5(-x+2y)=28,iar daca dai -5 factor comun(cel mai bine este sa dai factor comun daca este cazul cu -): -5(x+2y)=28. *Nu întotdeauna se poate observa „cu ochiul liber" numărul care se poate da factor comun.
Ex: În exerciţiul 5n+20, pentru a scoate factor comun, trebuie să observăm că 20=5⋅4, deci se poate da 5 factor comun, obţinându-se astfel 5n+20 =5⋅(n+4).
Întotdeauna este foarte uşor să verificăm dacă am dat corect factor
comun, astfel: dacă eliminăm paranteza, trebuie să obţinem exact ce aveam la început. Funda, sper ca ai inteles

| csilex a răspuns (pentru DreamON123):

Rectificare: cand dai factor comun pe -5 atunci ai -5(x - 2y) = 28 cred ca asa e corect ca daca inmultesti la loc ai -5x + 10y = 28 iar tu ai gresit cand ai scris -5(x + 2y) = 28 si atunci tie iti da -5x - 10y = 28 si e gresit (inmultirea semnelor -x- = + iar -x+ = -)