| Dmonik a întrebat:

Urmaream stirile si am auzit un comentariu al unei prezentatoare care, comentand un subiect vânat, a pronunţat: "cazierul medical".
Cum sa interpretez asta: că dacă faci o infracţiune... eşti bolnav?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate interpreta si asa, vezi cleptomania. De asemenea la multi infractori, in timpul urmarii penale, judecatii si dupa condamnare se descopera tot felul de boli, pe care nu le-au avut inainte.
Lasand gluma la o parte sintagma este folosita in loc de antecedente medicale/istoric medical, prin influenta de la cazierul judiciar si cel fiscal. Numai bine!

9 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

De ce te miri? la cate perle scot cei care comenteaza stirile astea...

| Leocerba a răspuns:

Eu cred ca tine si de bulbul creativ sa spui "cazierul medical".
♦Eu am un cazier animalic: este dosarul in care tin pasapoartele cainilor, vaccinurile tuturor animalelor, tratamentul pe care-l primesc iepurii impotriva tantarilor, picaturile pe care le dau testoaselor de 2 X pe an.
♦Eu am un cazier mobil: o cutie in care imi pastrez facturile de la telefonul mobil, desigur.
♦Eu am un cazier luminos: sertarul in care tin hartiile de la Electrica.
♦Eu am un cazier răvașit: este ladita in care tin toate scrisorile mele, răvașele.
♦Cazier medical are soacra-mea, daca e s-o luam asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leocerba):

Lasa, ca pe TPU e usor sa ai "cazierul curat" rolling on the floor
Nu ne trebuie decat o "raportare" "binevoitoare" la "valorile" TPU... nu e asa, doamna monica de la D?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiam ca acest "cazier medical" reprezinta un document care este acordat (la cerere) medicilor pentru a le servi la obtinerea unui loc de munca(adica la angajare)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu de unde ai aparut? Cazier ai? rolling on the floor
Da, exista cazier medical... dar nu la doctor, ci la dentist! rolling on the floor
Asa cum la directia pasapoarte, ca sa iti faci cazierul iti iau aia amprentele, asa si la dentist, ca sa iti faca maxilarul feng-shui iti iau aia amprenta dentara... deci la ei ramane cazierul tau medical-dental rolling on the floor
Eu ma uit cu drag la ce debiteaza leopitzi acolo, dar ea e mai artista... nu intelege definitia lexicala a termenului si legatura sinergica dintre cazier/amprente... ceea ce ma duce cu gandul la blogul TPU: momentan ruleaza filmuletul "greece si amprentele ei" rolling on the floor
Asteptam leopitzi, dmoniq, eventual ioandelasal si amprentele lor, daca se poate zambind larg, cu toti dintii falsi.
Boon, alte tipuri de caziere medicale, relativ la amprentare si pozare fata/profil, mai stim? Mai stim, dar numai dupa ce ii dai cocarda lui Leopitzi, sa si-o puna la, citez:
♦ Cazierul TPU: locul in care imi tin toate voturile simultane de folositor, amuzant si inteligent, pe care le primesc de la NOname la orice tampenie debitez...
Am incheiat citatul rolling on the floor

| Leocerba a răspuns (pentru anonim_4396):

Yeah right…mai prost de-atat nu pot sa debitez raspunsuri si totusi primesc voturi simultane. Ca sa vezi. Dar ce sa fac eu acum, prietene?
Ar trebui sa am mustrari de cazier? laughing
Te rog.

| Anonymous1995 a răspuns:

Nu e o interpretare corecta a cuvantului cazier, dar cred ca se referea daca ai mai fost bolnav inainte, funda?

| maiAm8conturi a răspuns:

MaiAm8conturi, ai un raspuns pentru Dmonik? hell yea!
Daca ai facut infractiuni pe timpul internarii in spital, de exemplu daca ai fugit cu tot cu pijamale si lenjeria de pat, daca ai dat spaga, ai fumat in baie incalcand regulamentul unitatii etc.La asta se refera si mai exista si "buletinul de sarcini", musai sa fie prezent la orice femeie in poseta.

| SăȘtiCăMereu a răspuns:

Nu,cazier medical ar fi ceva de genu :dosar medical...stii exista mai multe feluri de cazierhappy