| 1Tarzy1 a întrebat:

Va rog, ajutor
Maine dau test la Algebra
1. care sunt si ce inseamna : Intersectie, reuniune,. ( /, u. n. ( u
cu capul in dreapta ) )
2. Dati-mi 2, 3 exemple de nr R (reale)
Mersi

Răspuns Câştigător
| Affe a răspuns:

Sa ziceam ca ai multimea A={0; 1; 2; 3} si B={2; 3; 4; 5}
A u B={0; 1; 2; 3; 4; 5} (Se iau toate elementele multimilor o singura data).
A n B={2; 3} (Se doar elementele comune daca ambele multimi au un numar comun se ia la n).
A\B={0; 1} (Ce are A si n-are B)
B\A={4; 5} (Ce are B si n-are A)

Numere reale sunt 1, 2, 3, 4, 5, 6...pana infinit. Fiinca nu poti avea 1, 4 mere corect? Sau 3 pe 6 portocale.

Sper ca te-am ajutat iti tin pumnii, Bafta.

| AC4S4 a răspuns (pentru Affe):

De fapt numerele reale sunt TOATE numerele.
Exceptand numerele complexe (care se invata in clasa a Xa)

2 răspunsuri:
| stefanmarina2000 a răspuns:

1.intersectie-n; reuniune-u; ala cu capu in dreapta este inclus
2nr eale sunt toate nr (cu minuss cu virgula fractii) 2.3 -4 smd!