| Diidiiana a întrebat:

Va rog foarte mult sa ma ajutati!
Ma pregatesc pentru olimpiada de romana si am intalnit o dificultate.
La un subiect am poezia Stalactita de Lucian Blaga si am urmatoarele intrebari la care nu stiu cum sa raspund(in 5-7 randuri)
1. Care crezi ca este ideea in jurul careia s-a construit textul?
2. Care este relatia dintre fiinta umana si Univers?
Poezia este aceasta:
Tăcerea mi-este duhul -
şi-ncremenit cum stau şi paşnic
ca un ascet de piatră,
îmi pare
că sunt o stalactită într-o grotă uriaşă,
în care cerul este bolta.
Lin,
lin,
lin - picuri de lumină
şi stropi de pace - cad necontenit
din cer

5 răspunsuri:
| ZoeyMe a răspuns:

La olimpiada nu o sa poti sa trimiti intrebari pe TPU. Daca nu sti, nu sti nu au ce cauta acolo doar cei bine pregatiti.

| ZoeyMe a răspuns:

Dar iti poate veni alt text si daca te inspiri din asta te faci de tot rasul.

| Diidiiana explică:

Pai de asta ma pregatesc, nu crezi?
Si daca acum imi sugereaza cineva o idee data viitoare voi stii, ma voi inspira din asta.

| Diidiiana explică:

Nu sunt proasta stiu ce idei sa folosesc.
Oricum nu mai am nevoie de ajutorul tau, m-am descurcat si singura si am fost surprinsa sa aud de la profa mea de romana ca i-a placut cum am interpretat aceasta poezie

| ZoeyMe a răspuns (pentru Diidiiana):

Hei! Bravo ca te-ai descurcat.Ai fost la olimpiada? Ce punctaj ai luat?