| danutssu95 a întrebat:

Va rog frumos daca se pricepe cineva ls biologie sa imi zica si mie formulele de calcul pentru aflarea volumului sangelui, cata pa contine...

Răspuns Câştigător
| Florescualex a răspuns:

Pai sangele are 55/6-% plasma
Plasma la randu ei are 90% apa si 10% substanta uscata din care 9% substanta organica si 1 % substanta anorganica
Elementele figurate ocupa is ele 40/45% sin sange. Nu stiu daca ti-am fost de ajutorhappy

4 răspunsuri:
| CristalHeart a răspuns:

Din cate stiu eu cantitatea de sange reprezinta 8% din greutatea sangelui.

| danutssu95 explică (pentru CristalHeart):

Sunt probleme la biologie pentru BAC merci

| Florescualex a răspuns:

Pai sangele are 55/60-% plasma
Plasma la randu ei are 90% apa si 10% substanta uscata din care 9% substanta organica si 1 % substanta anorganica
Elementele figurate ocupa is ele 40/45% sin sange. Nu stiu daca ti-am fost de ajutorhappy