| Alexandra22082000 a întrebat:

Va rog frumos de tot imi puteti da si mie povestirea din amintiri din copilarie partea a treia?
FUNDA plzzzzzzzzzzzzz

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Aici găsești cu adevărat povestirea cărții Amintiri din copilărie http://www.lecturirecenzate.ro/2011/03/30/scoala-din-humulesti/ În episoadele 7, 8 și 9 este povestită partea a III-a.

| Alexandra22082000 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult! mi-a fost de mare ajutor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandra22082000):

Cu multă plăcere, Alexandra!

3 răspunsuri:
| Lavidaloca a răspuns:

*Nica este acum adolescent, urmeza cursurile Scolii Domnesti din Targu Neamtului, apoi pe cele de la Scoala de Catiheti din Falticeni. Desprinderea de sat se realizeaza pentru o perioada mai lunga, urmarind procesul formarii lui Nica, raporturile lui cu viata sociala, cu noii colegi de scoala, intre care Ion Mogorogea, varul sau, Gatlan, Trasnea, Oslobanul, impreuna cu care statea in gazda la Pavel Ciubotarul, unde isi aduceau merinde de acasa si se ingrijeau iarna de lemne de foc.

Si aici ai povestirea:
http://www.mamicamea.ro/......a-iii.html