| Slash1 a întrebat:

Va rog frumos imi puteti spune ce trebuie sa scriu cand mi se cere,, alcatuieste o compunere in care sa prezinti semnificatia titlului poeziei..." Va rog mult de tot dau funda + vot!

4 răspunsuri:
| Phantasmagoria a răspuns:

La compunerea despre semnificatia titlului trebuie sa arati relatia dintre titlu si continutul textului, deci titlul orienteaza cititorul in legatura cu ceea ce contine textul. Daca nu ar fi titlu, nu ai sti ce citesti(Incepi cu asta, ca introducere, adica specifici importanta titlului).
In cuprins, spui care este titlul(spre ex: Titlul poeziei lui Vasile Alecsandri este,, Noaptea"). Apoi te gandesti ce legatura are,, noaptea" cu ce se spune in poezie. Vezi ca in text se vorbeste despre luna(sa zicem, in realitate nu e asa), despre stele, despre intuneric etc. Dai exemplu din text, cu citate.
In incheiere spui daca titlul ti se pare sau nu potrivit operei literare, daca reflecta continutul acesteia.

Asta e tot. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Semnificatia titlului se regaseste intodeauna in versurile poeziei. Extragi, versuri sau cuvinte in care se regaseste semnificatia titlului si pe marginea acestora faci o mica compunere

| Dyanita a răspuns:

Incepi compunerea de la numele titlului. poti explica semnificatia cuvintelor sau de ce a ales autorul acest titlu, dai ex de cuvinte din text care fac referire la titlul etc este usor si poti incerca :*

| Alex9Alexutzu a răspuns:

Explica despre continutul poeziei. Funda?