| SwettyCat a întrebat:

Va rog raspundeti-mi la urmatoarea intrebare :cuprul este singurul metal care permite trecerea curentului electric? va rog.

2 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Materiale conductoare
Materialele conductoare au o rezistivitate care nu depăşeşte 10-5÷10-3[Ω cm]. După natura conductibilităţii electrice materialele conductoare se pot clasifica în:
Materiale conductoare de ordinul I. Aceste materiale prezintă o conductibilitate de natură electronică, rezistivitatea lor creşte odată cu creşterea temperaturii, iar sub acţiunea curentului electric ele nu suferă modificări de structură. Materialele conductoare de ordinul I sunt metale în stare solidă şi lichidă. Dacă luăm în considerare valoarea conductivităţii lor, materialele conductoare de ordinul I se pot împărţi în:
--materiale de mare conductivitate, cum sunt: Ag, Cu, Al, Fe, Zn, PB, Sn etc. --materiale de mare rezistivitate, care sunt formate de obicei din aliaje şi se utilizează pentru rezistenţe electrice, elemente de încălzire electrică, instrumente de măsură etc.
Materiale conductoare de ordinul II. Aceste materiale prezintă o conductibilitatea de natură ionică, rezistivitatea lor scade odată cu creşterea temperaturii, iar sub acţiunea curentului electric ele suferă transformări chimice. Din categoria materialelor conductoare de ordinul II fac parte sărurile în stare solidă sau lichidă, soluţiile bazice sau acide, soluţiile de săruri (deci toţi electroliţii).

| DirTek a răspuns:

Nu. Ai mai multe detalii despre acest subiect aici: http://ro.wikipedia.org/......tric%C4%83