| MuFfiN3097 a întrebat:

Va rog! Raspuns urgent! De unde pot gasi momentele subiectului din Amintiri din copilarie partea cu pupaza? FUNDA pentru un raspuns corect!

Răspuns Câştigător
| ImperfectlyPerfect a răspuns:

In expozitiune se prezinta coordonatele spatiu-temporale "intr-o dimineata" "inainte de rasaritul soarelui" si personajul principal, Nica.
Intriga este prezentata rapid inca de la inceput.Ca sa nu mai fie sculat cu noaptea-n cap din pricina unei pupeze, Nica se gandeste s-o fure si apoi s-o indeparteze de sat.
Desfasurarea actiunii prezinta succesiunea intamplarilor prin care trece personajul.Intr-o dimineata, Nica este trimis de mama sa cu mancare la niste lingurari.In drum, baiatul se opreste la teiul din mijlocul satului, cauta pupaza, o gaseste in scorbura dar se sperie de creasta ei.Astupa scorbura si-si continua drumul.La intoarcere ia pupaza si o ascunde vreo 2 zile in podul casei.Lipsa pupezei este sesizata de matusa Mariuca ce vine la Smaranda, mama lui Nica, si se plange ca baiatul a furat-o.Auzind acestea, Nica se grabeste sa scape de pupaza, vanzand-o in iarmaroc.Acolo intra in vorba cu un mosneag interesat de pasare.Acesta elibereaza pupaza starnind mania copilului.
In punctul culminant intervine un humulestean care ia apararea copilului dezvaluindu-i identitatea.Deconspirat si cuprinsa de teama la aflarea faptului ca tatal sau este prin targ, Nica fuge spre sat.
Deznodamantul il prezinta pe baiat acasa, langa familie. A doua zi, dupa ce pupaza incepe din nou sa cante in tei, Smaranda face bucate alese si o invita pe matusa Mariuca la masa.Nica este multumit de rezolvarea conflictului. Funda?

1 răspuns:
| DyddyShORRR a răspuns:

Intra aici http://www.didactic.ro/......on-creanga si vezi ca ai in dreapta "Descarcati fisierul"!