| LoLiTa1808 a întrebat:

Va rog repede.Imi spuneti daca masura poeziei poate fi si de ex. 6-7-9-10-11 silabe adica fiecare vers sa aiba alt nr. de silabe.Si daca da cum scriu? Asa?!:Masura poeziei este de 6-7-9-10-11 silabe?! FUNDA! Si repede va rog!

Răspuns Câştigător
| yloveyou1 a răspuns:

O poezie poate avea masura fiecarui vers de silabe diferite. De obicei astea sunt poezii moderne (cele care nu au o masura bine stabilita) si da scrii ca primul vers are atat, al doilea atat si tot asa...

23 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Ar iesi o mare prosite daca fiecare vers ar avea un nr. diferit de silabe. Crede-ma

| LoLiTa1808 explică (pentru MrAngelus):

Dar asa e...

| LoLiTa1808 explică (pentru MrAngelus):

Deci poate fi?!

| Alexalice10 a răspuns:

Nu, pur si simplu scrii ca are masura inegala

| yoonny a răspuns:

Nu se scrie 6-7-8-9 etc se scrie cel mai mic numar de silabe si cel mai mare numar adica 6-11 silabebig grin

funda

| LoLiTa1808 explică (pentru yoonny):

Nup asa sigur nu se scrie

| yoonny a răspuns (pentru LoLiTa1808):

Intreaba tu pe cine vrei si o sa vezi ca asa se scrie masura,cum am spus eu nu cum ai spus tu, mai pune mana pe carte, app de unde sti ca nu e bine cum am zis eu daca nici tu nu sti cum e corect

| yoonny a răspuns:

Sau poti sa scrii ca masura variaza intre 6-11 silabe

| LoLiTa1808 explică (pentru yoonny):

Ok crede-ma nu am chef de cearta sau de prostii.si ce ai zis tu nu e bine fiindca asa se scrie cand toate sunt de 6 sau 11 silabe nu cand unu ii de 6 doua is de 11 trei is de 10 si asa mai departe

| yoonny a răspuns (pentru LoLiTa1808):

Se spune ca masura variaza intre 6-11 copilu mai treci pe la scoala

| yoonny a răspuns:

Ma fato cand o sa iei si tu un 8 la romana mai vorbim pana atunci pune mana pe carte ca nu urzicasi nu te mai lua dupa toti si apropo un vers su poate sa aiba doar 6 si 11 silabe din nou tot pentru cultura ta generala

| yoonny a răspuns:

Se vede ca nu ai luat numai note mici, stai calma daca tu nu sti cum se scrie o masura...

| yoonny a răspuns:

Bine,deci chiar sunt curioasa

| yoonny a răspuns:

Sa nu uiti

| KikiRiki98 a răspuns:

Intr-o poezie fiecare vers trebuie sa aiba acelasi numar de silabe cu celelalte versuri din strofa.Nu se poate ca fiecare vers sa aiba nr. diferit de alt vers.De exemplu masura poate fi de 8-9 silabe(am dat doar un ex.) Cum zici tu 6-7-8-9-10-11 ...nu se poatehappy

| LoLiTa1808 explică (pentru KikiRiki98):

Ba se poate fiindca asa e...era si o poezie de nichita stanescu in care un vers avea doar doua cuv. monosilabice sa zicem si alt vers era de 8 silabe...

| yoonny a răspuns (pentru LoLiTa1808):

Si app daca un vers are 2 cuvinte nu se spune ca sunt monosilabece, monosilabice pentru cultura ta generala inseamna o singura silaba

| LoLiTa1808 explică (pentru yoonny):

Daca nu stii sa citesti scrie doua cuv. monosilabice adica amandoua cuv. sunt monosilabice adica(ca sa intelegi) cum ar fi"eu merg".si impreuna ca au doua silabe aia ii altceva

| yoonny a răspuns (pentru LoLiTa1808):

Deviem de la subiect eu iti spun ca trebuie sa scrii ca masura este variabila intre 6-11 silabe, scrie asa si imi spui maine daca a fost bine sau nu.

| 070Alexa a răspuns:

Yony are dreptate masura variaza intre 6-11 daaa

| LoLiTa1808 explică:

Multumesc!

| yoonny a răspuns (pentru LoLiTa1808):

Raspunsul tau aici...

| LaLLy00 a răspuns:

Masura poeziei poate fi cum doresti tuhappy. Eu ca si cititor ma uit mai mult la versuri, nu ma masura ritm si altelehappy. Tu esti poetul, faci cum vrei. Pace!