| Puneo a întrebat:

Vă rog să îmi spuneți niste experimente chimice cu metale pe care le pot face și la școală și de unde pot sa fac rost de elementele necesare pentru aceste experimente.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Experimentele de chimie si de fizica trebuie facute in laboratorul dedicat al scolii, organizat si indrupat de profesorii de specialitate!

Pentru experienta: duci un surub si un pahar de apa. Pui surubul in apa si demonstrezi ca metalul (fierul) nu se dizolva in apa, nu intra in reactie chimica cu apa nici in timp de o saptamana.