| Bianca21122005 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati
La istorie doamna ne a dat de invatat pentru test o lectie de 3 pagini din carte plus o pagina din caiet si miercuri dam testul dar eu nu reusesc sa retin toate acele pagini si nu vreau sa iau o nota mica pentru ca in clasa a cincea tot la istorie ne a dat test si am scris tot ce scria in caiet dar mi-a dat 7 si nu vreau sa iau iarasi o nota mica. Imi dati niste idei despre cum as putea sa invat mai usor?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Pe o foaie de hirtie extrage ideile principale din lectie si caiet, in forma de cuvinte-cheie sau titluri. De ex "Dependenta lui X de turci", "Infringerea de la XX".
Cind inveti gindeste-te ca fiecare parte din carte se potriveste cu unul din tilurile scrise.
Repeta pe bucati.
Pagina din caiet e probabil legata (prin informatii comune) direct de cele trei pagini din carte. Nu o trata separat, ci la un loc cu ele.
Succes!
Rememoreaza sau intreaba profesoara de ce ai primit 7 in mod concret. Lucreaza la lipsurile respective.

| Bianca21122005 explică (pentru ALGator):

Chiar ma-i ajutat. Am facut cum ai spus dar dupa aceea m-am gandit sa incerc sa o invat pe toata avand in vedere ca deja stiam ideile principale si am reusit. Azi voi da testul si cred ca voi lua o nota mare.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inchizi televizorul, radioul, computerul, tableta si telefonul pentru urmatoarele 3 zile si inveti cele 3 pagini, pana le retii!

| AugustinG a răspuns:

Foloseste guma de mestecat. O aroma puternica, fructe de padure, ceva asemanator. Citesti paginile de cateva ori in timp ce mesteci guma, iar miercuri, la test, mesteci aceeasi guma. Poate fi ceva extrem de folositor sau o prostie, dar oricum citesti paginile alea. Vreau sa stiu si eu cum functioneaza pentru tine.