| mihaivoicuu08 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati.

Sunt la Politehnica Timisoara, la Informatica, unde fac 3 ani. Eu sunt in anul 2.

Am avut niste probleme personale, fapt pentru care in semestrul 1 am absentat de la laboratoare, cursuri, seminarii. In sesiune nu am luat niciun examen, deci am 0 credite.

Am vorbit la secretariat si mi-a zis ca trebuie sa adun 35 de credite sa trec anul.

Intrebarea mea este: Daca nu adun 35 de credite, repet anul? Si cum se procedeaza? Adica ma comport exact ca un student ce tocmai a intrat in anul 2, o sa fiu in anul 2 cu studentii care in momentul de fata sunt in anul 1?

Iar in cazul in care iau minimul de 35 de credite pentru a trece anul (adica sa iau toate examenele din semestrul al doilea care urmeaza)...cum ramane cu examenele din semestrul 1 pe care nu le-am luat (si cu laboratoarele si seminariile la care am absentat)? O sa fiu in anul 3, dar trebuie sa intru cu cei din anul 2 la materiile la care am absentat?

Va rog sa imi raspundeti cei care stiti si aveti timp, multumesc!

2 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Pai dacă scoți 35 de credite pana la sfârșitul anului poți trece în anul următor.
Laboratoarele trebuie sa le recuperezi - ai vorbit cu secretariatul cum rezolvi asta? ca variază la fiecare facultate.
Iar examenele din sesiune picate iti rămân ca restanta la toamna.
Important e sa scoti cele 35 de credite pe semestrul II și examenele le dai în septembrie sau când aveți voi sesiunea de restante.

| Gabriel2424 a răspuns:

Pai pe scurt tu treci anul 2 fara vreo problema doar trebuie sa intri cu anul 1 la materiile la care nu ai promovat laboratoarele si examenele si sa dai examenele din sesiune cand este planificat.