| 31Daniela a întrebat:

Sunt anul 1 la facultate(în cadrul Unitbv, medicină), însă a apărut o problemă de sănătate și nu prea am putut fi prezentă la cursuri și laboratoare, deoarece a trebuit să mă tot întorc în Galați(de unde sunt) pentru a merge la medic. Mi-e teamă că nu voi trece anul și deja mă gândeam că există posibilitatea să repet anul. Întrebarea mea este: pentru studenții de anul 1 care au între 10 și 39 de credite și pot repeta anul, iau totul de la 0 sau doar materiile la care au restanțe? Doamna de la secretariat nu prea știa cum stă treaba exact și nici în regulament nu scrie. Țin să menționez faptul că pentru anul 1, se plătește taxa integral dacă repeți anul, iar cei din anii mai mari plătesc în funcție de examenele pe care nu le-au promovat.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu există regulament clar, o comisie va hotărî după ce depui cererea. Să te aștepți să reiei tot cu plata integrală.

| WhiteLife a răspuns:

Pai, mai întâi plătești refacere de materie la materiile unde nu intri in examen pentru că nu ai prezente la LP. Asta se calculează în funcție de credite (exemplu: o materie are 6 credite, 1 credit e 80 de lei, refacerea va costa 480 de lei, va trebui sa mergi la laboratoare cu cei din an mai mic și vei putea da examenul cu ei la anul). Apoi, daca mergi la restul examenelor și le pici, plătești tot așa, în funcție de credite și dai examenul in restanță (in septembrie). La materiile la care nu ai fost sau nu ai promovat se calculează 0 credite când faceți media generala (materie x Nr de credite+ materie x Nr de credite și tot așa cate materii ai totul supra numărul total de credite). Daca nu ai suficiente credite sa promovezi repeți anul cu totul (asta depinde de facultate, la noi din 60 de credite cred că trebuie să ai 45 ca sa treci). Acum sunt anumite diferente de la o facultate la alta, dar doamna secretara ar fi trebuit să-ți spuna. Mai intreab-o, sau întreba alți colegi daca ai auzit că sunt care repeta alți ani, sau îndrumătoarea voastră de an.