| Mihai1947 a întrebat:

Va salut! Am si eu o intrebare pentru persoanele care cunosc legile din educatie:Se pot pune note, minusuri/plusuri in "Saptamana altfel"?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se fac evaluari, dar se pun absente daca lipsesti la activitatile organizate in aceasta saptamana.

| Mihai1947 explică (pentru Ioandelasal):

Stiu ca se pun absentele, dar poti sa ma ajuti, sa imi dai un link sau sa imi arati articolul din lege despre chestia asta(daca este scris)?

| dannyel86 a răspuns:

Exista o Metodologie privind "Scoala Altfel", care poate fi consultata mai jos.
In art. 9 spune asa: Participarea la Programul național „Școala altfel" este obligatorie atât pentru copiii preșcolari/elevi, cât și pentru toate cadrele didactice din unitatea de învățământ.
Iar art. 14: "Nerespectarea prezentei metodologii atrage aplicarea sancțiunilor prevăzute în Legea educației naționale nr.1/2011, cu modificările și completările ulterioare, și în Regulamentul – cadru de organizare și funcționare a unităților de învățământ
preuniversitar, în vigoare."
https://www.edu.ro/sites/default/files/Metodologie%20Scoala%20Altfel.pdf

| Mihai1947 explică (pentru dannyel86):

Deci nu este voie sa se noteze elevii pentru activitatea din saptamana altfel?(Nu prea am inteles din ce ai zis tu)

| dannyel86 a răspuns (pentru Mihai1947):

Nu se noteaza elevii, dar absentele se pun (asa cum a zis si Ioandelasal).