| alnouascinceleapecesistul a întrebat:

Va salut!
As vrea sa imi raspunda la intrebare doar cei care chiar considera ca pot da un raspuns pertinent.
Intrebarea mea: cum sau in functie de ce criteri poate fi admis un absolvent in invatamantul universitar?
Va multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Unicul criteriu al admiterii in invatamantul universitar este SELECTIA absolventilor cu diploma de bacalaureat.In Romania, selectia candidatilor se face printr-un concurs de admitere sau examen de admitere. Examenul de admitere in invatamantul superior(universitar) poate fi:
* un "concurs de dosare" care consta in selectia candidatilor in functie de nota de la bacalaureat si/sau media anilor de studiu in liceu
* concurs care consta in testarea cunostintelor dobandite in liceu la una sau doua discipline sau testarea unor aptitudini specifice ( in cazul in care absolventul sustine examenul de admitere la o facultate care presupune aptitudini speciale--- de ex. artistice, sportive)

| Robin0744 a răspuns:

Absolvent de ce? Un absolvent de liceu cu diplomă de bac poate fi admis în funcție de profil prin examen sau în ordinea mediilor de la bac sau pe ambele criterii (atenție, criterii cu doi de „i"!) combinate în proporția stabilită prin regulamentul instituției.

| alnouascinceleapecesistul explică:

Imi cer scuze, nu m-am exprimat bine. Un absolvent de facultate sa fie admis cadru didactic in invatamantul universitar, adica sa fi profesor la facultate.