| alnouascinceleapecesistul a întrebat:

Buna ziua!
Stie cineva cum sau in functie de ce criteri un absolvent de facultate este admis cadru didactic in invatamatul universitar?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Depinde de la o universitate la alta! Pentru cea mai mica functie, preparator universitar, universitatile cer master + cursurile organizate de Departamentul pentru pregatirea personalului didactic(DPPD), nivel II de perfectionare. Pentru asistent universitar(urmatoarea "treapta" in ierarhia universitara) cer doctorat sau, cel putin, o adeverinta de doctorand + o anumita vechime in invatamantul preuniversitar.
Vezi si asta: http://legeaz.net/legea-educatiei-nationale-1-2011/art-301

3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Trebuie sa fii masterand sau doctorand si trebuie sa fii facut modulul acela de pedagogie, abia apoi poti spera la un post de cadru didactic.

| maria6 a răspuns:

In urma unui concurs si avand rezultate foarte bune in timpul facultatii.