| Jugal a întrebat:

Va salut pe toti si va rog din tot sufletul sa ma ajutati cu ceva, sunt foarte stresat, am bacul peste putin timp si as vrea sa stiu cum se procedeaza adica ce trebuie sa fac la competente (fiecare romana, engleza, digitale). Aici ma refer la intru in sala cu cine? toti 31 din clasa intram sau cum? cine ne asculta la romana / engleza profesorul de la clasa sau alti profesori, si care este procedeul? Vreau sa-mi spuneti mai clar si amanuntit fiindca mi-e asa teama, la scoala ne ocupam foarte mult de cel scris, probleme, teste, deloc de competente si nici nu ni s-a spus si habar nu am cum se procedeaza, sau ce tip de imbracaminte trebuie sa am. Altii aveau costum, nu inteleg de ce, eu n-as merge asa, un tricou si blugi, in fine, efectiv vreau sa-mi explicati clar si-n amanunt cum se procedeaza la fiecare competenta in parte, va rog mult! V-as fi foarte recunoscator! Iar la bac scris, vreau sa stiu daca trebuie sa aducem de acasa foi, fiindca ni se cere eseu de 3 pag sau se vor da de acolo, cate? Avem voie sa cerem in timpul examenului? Sau am citit ca nu avem voie cu ghiozdan, sacosa etc dar cu ce mergem? Cu penarul in mana si atat sau cu 2 pixuri, fara penar, ca nu inteleg. Si examenul de bac se va da in liceul meu sau in alte licee? Deci, imi cer mii de scuze pentru intrebarile puerile, insa tot ceea ce facem la scoala este sa facem teste, teste si iar teste iar cand l-am intrebat pe dirigintele meu imi spunea lasa ca vedem noi, tot asemenea cuvinte-mi spunea, sunt stresat, fiindca nici nu stiu daca iau examenul de bacalaureat fiindca sunt la limita si la romana si la mate si la chimie macar cu astea sa ma lamuresc, va rog mult si va multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îţi faci prea multe griji.
Ia-o uşor, cel scris e greu.
La competenţe nu ai cum să fii respins, se ia începător\avansat\experimentat
Română se da un text (învaţă stilurile şi tipurile de text şi eşti good to go)
Engleză sunt 3 probe (listening, speaking şi writing)
Info intră pe http://competentedigitale.ro/home/subiecte2015.php (aşa sunt subiectele)
Nu aduci foaie de acasă.
Evident că ai voie să cer foi în timpul examenul (foaie şi ciornă)
La competenţele orale poţi să mergi în tricou şi blugi.
Mergi ciu pixurile în mâna (ai voie cu ghiozdan, dar îl laşi în sala de bagaje)
Îl dai în liceul tău.
Altceva?
Baftă ^.^

| Jugal explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc mult dar voiam mai mult sa stiu la competente ce trebuie sa facem, nici nu stiu cum sa ma exprim. adica am vazut modelele la competente insa nu stiu cum se procedeaza, cati intram in sala toata clasa sau ce profesori vor fi acolo? din liceul nostru sau comisia va fi formata din mai multi profesori apartinand si altor licee, dupa ce tragem acel bilet trebuie sa raspundem pe loc sau mai avem timp de gandire. cam astea sunt intrebarile de la care astept raspuns, imi fac griji pentru ca nu ni s-a explicat mai nimic si nici nu prea stiu daca voi lua sau nu examenul...multumesc pentru incurajare si daca te rog sa-mi raspunzi la intrebarile astea daca poti tu ai dat bacul? daca da a fost greu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jugal):

Aaa, am înţeles.
Depinde câţi copii sunteţi în liceu, poate 20, poate mai puţin (depinde, ţi-am spus)
Oricum, o să ţi se dea o oră.
Cu profesorul tău de la clasă + alţi profesori (tot de la tine din liceu).
După ce tragi biletul, mergi în bancă şi ai timp de gândire 15 minute (poţi să scrii pe ciornă sau cum îţi este mai uşor ţie să-ţi sistematizezi ideile).
Dau bacul anul ăsta. Abia aştept să scap.

| Jugal explică (pentru anonim_4396):

Pai de ex la competente lb engleza va fi prof meu de engleza impreuna cu celalalt prof de eng din liceu sau vor fi si cei de lb romana, chimie...fiindca noi avem doar 2 profesori de lb eng in liceu si mi-a spus un prieten ca la el au fost 5..si de asta nu inteleg...e cam aiurea intrebarea, stiu dar mna.

| Jugal explică (pentru anonim_4396):

Tu la ce profil esti, ce speciallizare? eu la real, st naturii

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jugal):

E posibil să asiste şi alţi profesori, dar o să fie tot de la tine din liceu.
Uman, Filologie.