| Iftode_Costina_1990 a întrebat:

Valoarea exacta a Nilului+ alte curiozitati sau informatii ( am cautat pe internet dar am gasit imprastiat tot si nu am inteles )

1 răspuns:
| Jouliete a răspuns:

Fluviul Nil este cel mai lung fluviu de pe glob, măsurând 6671km de la izvoarele Kasumo, din Munţii Virunga, din Africa Ecuatorială, până la Marea Mediterană. Pe parcursul său are mai multe denumiri, după cum urmează: Kasumo la izvoare, Nil Alexandra înainte de a intra în lacul Victoria, Victoria Nil între lacuri. I se mai spune apoi şi Râul Gazelelor, apoi Nilul Alb care se uneşte cu Nilul Albastru, după care este cunoscut sub numele simplu de Nil.