| florentttina a întrebat:

"varstele locuintei" in Romania.
Cum aratau casele si din ce erau construite?
A evoluat societatea?
Modul de viata s-a imbunatatit sau s-a deteriorat?
dau funda celui mai bun raspuns, se accepta si link!

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Erau mici, de 2-3 camere, si mai erau si boierii cu casoaie.
Erau construite din chirpici (lut cu balega de cal sau paie, nu toti aveau paie de grau si nu toti aveu cal), pe furci in general, adica pari verticali din lemn dur ca salcamul, in interiorul peretelui. de astea casa strabunicului e inca in picioare. Casele boierilor erau din caramida. Nu ce gasesti scum pe piata, caramida adevarata.
Societatea a evoluat.
Tatal meu are 54 de ani, pana in clasa a 3 a a scris temele la lumina lampii, nu deszapezea nimeni drumul pana la scoala, chiar si dupa a 3 a, nu il ducea cu masina la scoala, nu statea pe net pana seara, muncea si facea teme, manca ce avea. Da, viata e mai buna. Poate avea mai putine tentatii. Avea si parinti duri, carora nu le era frica sa il puna la colt ca ii aresteaza protectia copilului.Asta inseamna ca degeaba avea tentatii, era crescut cum trebuie, stia sa se fereasca. Electricitatea a schimbat lumea.Totul merge mai bine, mai repede, mai multe. Eu sunt electrician, stiu ce spun. Ce ai face la ora asta fara net? Fara sa iesi pe strada ca e bezna... pa
Acuma tu la ce perioada te referi?