| Madsss a întrebat:

Vin si eu pe aici cu o problema de o importanta majora.
Deci, sunt clasa a noua, eleva in Colegiul National Gheorghe Sncai - Bucuresti. Buun... As vrea sa ma mut in Lazar.
De ce? Pentru ca in Sincai cladirea pe interior arata deplorabil, am o clasa in ruine si niste bai nerenovate de 50 de ani. Plus ca Sincai nu are proiecte sau activitati. Este un liceu foarte bun, profesorii sunt excelenti dar nu ma simt eu bine in acest mediu. Imi doresc sa merg la o facultate "afara", nu in Romania, iar proiectele extrascolare m-ar ajuta enorm... Ma doare sufletul sa spun asta de liceu, dar asta este adevarul si cred ca am ales gresit. In plus, aici am multi colegi si oameni pe care ii cunosc.
Si acum, de ce am ales Lazar? Este cunoscut atat in Romania cat su in afara tarii, are o droaie de proiecte si oportunitati. Nu sunt sigura in privinta profesorilor, cat de buni sunt, dar totusi, cred ca ar fi mai bun pentru mine. In Lazar nu prea cunosc pe nimeni si nu ma pricep prea mult la a-mi faci prieteni noi.
Nu stiu ce sa fac, daca sa aleg sa ma mut din Sincai in semestrul 2. Si mai e o problema, eu am media de admitere 9, 79 ( o pot folosi si la transfer) care la Lazar la mate info a fost tot 9, 79. Poate nu voi putea intra...
Va rog, dati-mi orice fel de sfat, sunt disperata si nu stiu ce sa aleg... Imi cer scuze daca am greseli de exprimare, dar sunt foarte stresata de aceasta problema

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Poti ramine aici si sa te implici in proiecte la nivel de ong-uri pentru tineret samd, daca zici ca liceul e bun si profesorii sint capabili, poti chiar tu sa propui proiecte samd.

| LucianStroe a răspuns:

Asta nici macar nu e o problema. Vezi-ti de treaba ta si de invatatura si ramai acolo unde esti. Punct.

| DuncaClaudiu a răspuns:

Alege ce-a ce crezi tu ca este de viitor..si intr-un mediu curat.