| drakeMONSTA a întrebat:

Vine Evaluarea Nationala pentru cls a 8, pe 11-13 iunie,si nu pot sa zic ca ma descurc prost, adica ma descurc bine mai ales la Romana, adica as putea scoate in jur de 8, dar mate nu stiu ce sa zic, adica stiu in mare parte formulesau sa zic mai pe scurt, pot sa fac subiectul 1, dar nu sunt sigur ca pot sa iau fix 8 la romana,si mi-as dori din partea voastra niste informatii referitoare la mate, fiind si ultima luna in care trebuie sa bag tare.Nu stiu, astept niste raspunsuri de la voi, cel mai inteligent comentariu o sa primeasca funda, va pup!

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Iti las 2 profesori de matematica foarte cunoscuti pe internet: prof. Radu Poenaru si prof. Ioan Ursu. Oamenii astia isi dedica timpul lor pentru a face video-uri de matematica inca dinainte sa dau eu Evaluarea Nationala in 2013. Atunci, la mate de la Radu Poenaru de pe Youtube si de pe pagina lui am invatat vreo 2 luni, dar foarte ambitios: video dupa video, zi de zi cu caietul in fata. Fara meditatii, doar cu ajutorul lui si a ceea ce stiam si eu deja, am luat 9, 70 atunci. La bac am facut aceeasi metoda. Pe langa ce invatasem la liceu, am consultat videourile de pregatire pentru bac, subiect dupa subiect si am luat peste 9. Ei explica foarte bine, mai ales domnul Radu Poenaru. Am scutit multi bani de meditatii si in gimnaziu si in liceu, folosindu-ma cum trebuie de resursele internetului. Tre sa fii doar atent si in pas cu el la tot ce explica! Succes! https://m.youtube.com/user/Poe669

https://m.youtube.com/user/profuldemate

Cauta tu pe acolo in cutia lor de Search pe Youtube ce te intereseaza pe tine sa afli, ori mergi in Playlisturi si revizuieste tot ce-ti trebuie. Zi de zi pana la Evaluare, vei avea progrese considerabile. Inainte cu o saptamana de Evaluare, revizuieste din caiet tot ce ai exersat de pe net. Doar o data nu ti se va fixa in minte. Si fii atent la metodele de abordare a problemelor, mai ales alea de geometrie. Daca stii drumul cum se rezolva, te-ai scos!

| drakeMONSTA explică (pentru laSoledad):

Mersi foarte mult pentru raspuns, chiar de luni o sa ma apuc foarte serios, te pup!

| laSoledad a răspuns (pentru drakeMONSTA):

Cu placere! Sa ramai asa ambitios si muncitor. O sa vezi dupa ce simple sunt subiectele.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La mate, faci ZILNIC cate 20 (minim 10! ) exercitii, cu incepere din clasa 5-a pana in clasa 8-a. Intai faci toate exercitiile din manualele ce le ai, restul din culegeri de probleme.

La romana, parcurgi toate lectiile cerute din manuale, cu accent mare si pe gramatica.

Ai nevoie zilnic de cate 4-5 ore pentru mate si 2-3 ore pentru romana.
Stiu ca va fi foarte greu, dar intreaga ta viata depinde acum de reusita ta!

| drakeMONSTA explică (pentru Bula):

Mersi pentru raspuns, chiar de luni o sa ma apuc de treaba serios, te pup si multa sanatate, salut!

| LPCTSTR a răspuns:

Testeaza-ti cunostintele cu cateva exercitii ce incep de la un nivel de dificultate mai scazut catre unul mai ridicat.
Fara exersare degeaba spui ca nu stii.
Si plus ca subiectele sunt imposibil de usoare in comparatie cu exercitiile de clasa a 9-a (M1) de exemplu.
Numai tu decizi.

| drakeMONSTA explică (pentru LPCTSTR):

Mersi pentru sfat, o sa tin cont de el, te pup!

| aXy99 a răspuns:

Nu stii pluralul de la substantivul "formula" si crezi ca iei 8 la romana?

| aXy99 a răspuns:

Cand te grabesti, din cauza scrierii rapide, e posibil sa elidezi sau sa adaugi cateva litere, dar sa gresesti un cuvant...nu stiu ce sa zic, "i"-ul nu este langa "e" pe tastatura laughing

| fyndtnydt7u a răspuns:

La mate rezolvă evaluările din anii trecuți. Învață toate formulele și o să fie bine!