| Tibi15 a întrebat:

In scurt timp dau evaluarea nationala la romana si matemtica. La mate reuseac de 8.50 spet dar la romana sunt praf. La literatura este extrem de mult de tocit si as dori un site de pe care sa.m fie usor sa invat... ce ar fi de facut pe ultima suta de metri?

Răspuns Câştigător
| AdrianaMaria1996 a răspuns:

Invata ce este caracterizarea directa, indirecta, modurile de expunere, definita genului liric, epic. Plus rolul virgulei, cratimei. p.s - nu te baza prea mult pe internet pentru ca multe informatii sunt gresite. Du-te la o limbrarie si cumpara o carte pentru asa ceva sau imprumuta de la biblioteca happy

1 răspuns:
| dydydeea a răspuns:

Am fost si eu ca tine anul trecut laughing exact acelasi lucru ma intrebam.
eu m-am apucat sa invat pentru examen la romana in ultima zirolling on the floor noi am avut examenul marti si eu mi-am invatat luni esentialul laughing) stiu ca se zice sa nu inveti cu o zi inainte de examen ca uiti tot dar totusi eu am invatat, dar eu stiam ce inseamna gen epic liric si definitiile la pastel roman.in ultima zi am invatat argumentarea unui text la gen epic liric schita si ce mai era pe acolo.astea sa le inveti si tu bine poate nu le tii minte pe toate dar macar jumate tot o sa retii laughing) si trebuie sa inveti si caracterizarea directa si indirecta: ))) eu fix pe astea 2 nu le-am repetat anul trecut ca ziceam ca le stiu si fix asta mi-a picat.sa te mai uiti si peste comentarii la o poezie adica sa stii sa comentezi in mare o poezie.e foarte usor la romana de invatat mai pe scurt asa cum ti-am zis eu. ti-ar veni mult mai greu sa inveti daca ai invata tot ce ti-ar zice profesoara in clasa
bafta la invatat