| Theaxniz a întrebat:

La evaluarea nationala mi se mai poate anula lucrarea din alte motive am scris cu acelasi pix...

24 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

- Daca ai facut stersaturi altfel decat cele permise (mazgaleli, cu guma, etc)
- Daca ai ingrosat unele litere sau cuvinte
- Daca ai scris cu alta culoare decat cea albastra
- Daca ai schimbat obiectul de scris astfel incat sa se vada diferenta
- Daca ai subliniat titluri sau cuvinte
- Daca ai facut semne distinctive in coltul paginii sau in alta parte ( un x, o bulina, etc)
- In concluzie daca ai facut in asa fel incat lucrarea ta sa poata fi recunoscuta de catre un profesor din comisia de corectare, cu care tu te-ai inteles inainte.

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru zdrangoi):

Buna! Dupa ce a sustinut Evaluarea Nationala,nepotica mea a fost nevoita sa noteze paginile(ca la fiecare examen) in prezenta supravecghetoarelor.Ei bine,a notat cu alt pix, cu pixul supraveghetoarei.E vreo problema in asta? Lucrarea i-ar putea, Doamnea fereste!, anulata? Pe langa asta, mentionez ca alta supraveghetoare "batuta in cap " nu s-a semnat pe foaia de examen a micutei.Ce se intampla in acest caz?

| Theaxniz explică (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Pai du-te si reclama! ca nu so semnat aia oricum nu e problema numerotarea paginilor fiindca nepoata ta a stat langa profesoara asa am facut si eu numai ca eu am numerotat cu pixul meu...dar nu o sa fie nimic~!

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru Theaxniz):

Unde sa o reclam?! Supraveghetorii sunt din afara scolii si inca nu stiu ce riscrui ar implica atat numerotarea de pagini cu alt pix, dar si lipsa semnaturii uneia dintre supraveghetoare.Nu stiu inca daca incidentele astea ar conduce spre anularea lucrarii, Doamne fereste!

| zdrangoi a răspuns (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Deja imi pui intrebari "de baraj".
Daca a notat paginile cu alt pix insa culoarea nu difera, nu e nici o problema.
Cat despre faptul ca lucrarea nu are semnatura supraveghetorului, e daja "pericol".
Adevarat, mai sunt scapari, insa lucrul asta trebuia observat atunci.

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru zdrangoi):

Au fost doi supraveghetori,dintre care a semnat doar unul.Din cate am inteles,inainte de venirea xerocopiilor cu sibiectele de examen,cand a terbuit sa completeze acele campuri cu sesiunea,disciplina,cand au scris pe tabla ce trebuie sa scrie, au scris gresit (hal de profesori!) si toti au scris gresit in foaia de examen. Dupa asta au anulat, din cate am inteles toate foile de examan, au venit altele si a semnat doar una dintre ele.E in pericol asa de mare? Ce s-ar putea intampla? Deci, pe bune ca innebunesc daca i se intampla ceva.

| zdrangoi a răspuns (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Daca a semnat unul dintre ei, nu cred.
Mai pot exista si omisiuni.
Pericolul mare era daca lucrarea nu era semnata de loc.
Este doar parerea mea.
Ar trebui sa ceri parerea cuiva care face parte din comisia de corectare.

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru zdrangoi):

Buna idee! Am sa intreb un profesor corector.

| Theaxniz explică (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Hei am vorbit cu o supraveghetoare si o zis ca nu se intampla nimic, daca nu o semnat si nici faza cu numerotatul

| ionutz123y a răspuns (pentru zdrangoi):

Dar daca eu am semnat titlul se ia ca semn?

| Kennedy97 a răspuns:

Deci: o lucrare,in special la Evaluarea Nationala, se anuleaza datorita folosirii a doua sau mai multe pixuri cu scris diferit, de exemplu un subiect cu stilou si unul cu pix sau eu stiu, ti-o mai poate anula daca ei considera ca ai fost ajutat, prin prezenta unor "semne" pe lucrare.

| Theaxniz explică (pentru Kennedy97):

Deci nu m-a ajutat nimeni nici o prezenta a unor semne pe examen mai sunt motive?

| Kennedy97 a răspuns (pentru Theaxniz):

Doar astea cu scrisul. Daca ai scris cu doua instrumente diferite.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Treaba asta cu anulatul lucrarii e o vrajeala, trebuie sa fi facut ceva deosebit ca intr-adevar sa se recurga la treburi de genul

| andru10best a răspuns:

Daca ai facut anumite semne pe lucrare care nu au legatura cu ceea ce trebuia sa scrii, daca ai indoit foaia altfel decat este normal. Este vorba de lucruri care nu ar trebui sa fie facute intr-o lucrare.

| Theaxniz explică:

Va multumesc la toti

| Theaxniz explică:

Da am m-ai facut o greseala mi-am intors capul, dar nu sa copiez, ar putea sa se uite cineva la camerele de filmat...nu am vrut dar chiar nu am copiat!

| IceKing a răspuns:

Dar daca am subliniat Subiectul I si Subiectul II? eu am facut asta si sunt foarte speriat, am inteles ca doar daca subliniez cuvinte din compuneri ori titlu

| AbcesProblem a răspuns:

Da, la evaluarea nationala ori scrii cu creion, ori cu pix rosu!
Daca ai scris cu pix negru/albastru si ala pe tot parcursul evaluarii... esti eliminat!
O zi buna!

| Theaxniz explică (pentru AbcesProblem):

Cum daca scriu cu pix albastru is elminat vroiai sa spui sa scriu cu pix rosu atunci da is eliminat

| JipaBOGDAN a răspuns:

La mine ce parere aveti:am subliniat cuvantul utilizat conotativ intr-o propozitie, am subliniat o marca a lirismului subiectiv din citat si cred ca si titlul la eseu(dar sper sa nu il fi subliniat)se poate sa ma trezesc cu ea anulata?

| MorosanVictor a răspuns:

Care ma poate ajuta pe mine eu am scris aproape toata lucaarea cu pixul negru supraveghetorul cand a semnat a vazut ca am scis cu pix negru si nu mi-a spus nimc si dupa mi s-a terminat pixu si am cerut un pix, am scris cu pixul albastru dar camerele au filat cand am imprumutat pixul asta poate fi anulata?
Eu stiu ca se nuleaza daca scrii cu doua culori deoarece ei cred ca ti-a facut cineva lucrarea dar nu-i asa eu am scris cu doua culori deoarece mi s-a terminat cel negru si am scris cu cel albastru! se vede pe filmare clar! ami poate anla fisa!?

Si mai e cand te duci sa dai lucrarea la catedra la supraveghetori si ia a vazut ca am scris cu negru si cu albastru Si tot nu mi-a spus nimic!?
cine stie sa raspunda la intrebarile mele?

| Alex_Tomutiu_2000 a răspuns:

Credeti ca imi poate anula lucrarea daca am facut desenele cu pixul?

| Clockwork a răspuns (pentru Alex_Tomutiu_2000):

O sa o faca. Daca desenele sunt pe ciorna nu e bai