| Raluca458 a întrebat:

Voi ce credeti despre scoala / sistemul scolar in Romania?

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Nu ar trebui sa se bazeze exclusiv pe invatat mecanic. Unele materii nu-si au rostul in planul de invatamant. Ar trebui sa fie o libertate mai mare a elevului sa-si aleaga obiecte de invatamant potrivite pentru el-care sa- dezvolte. Sunt prea multe materii, iar programele sunt stufoase. Uneori elevii nu au timp si pentru alte lucruri.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e bine organizat atat elevii cat si profesorii nu isi indeplinesc sarcinile si asta din cauza spagii care se da, idioteniei care o au copii si lipsa de interes pentru viitorul lor

| Michaela89 a răspuns:

Groaznic..nici olimpiadele nu mai sunt concursuri adevarate..Se copie, se fura..Asta-i Romania acum. Eu si cu alte cateva mii de oameni abia asteptam sa plecam!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este un sistem cam invechit ar necesita un pic mai multa flexibilitate si dinamism. Cel putin la liceu ar trebui sa existe posibilitatea sa te axezi pe ce iti place mai mult, sa fie mai multe ore de practica

| LastKisss a răspuns:

Eu sunt de parere ca sistemul de invatamant scolar din Romania este inadecvat, prea multe materii si degeaba si exagereaza foarte mult cu evaluarile nationale, nu pot sa subliniez un diftong ca se considera semn, nu pot sa ma scarpin in cap in timpul examenului ca gata am copiat si ma dau si afara doar din simplul fapt ca pe mine ma mananca capul... prosti