| Geo45334fgge a întrebat:

Voi ce ziceți e adevarat ca intr-un an e mai greu examenul de evaluare națională de pe a 8 a si in urmatorul an mai usor? Funda mersi!

3 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Nu e vreo regulă, dar se pare că așa este. În anul par se dă examen mai greu, în cel impar un examen mai ușor. Se observă că din 2010 așa este, într-un an mediile sunt mici la licee, în alt an sunt mari. Dacă se continuă regula, în 2019 va fi examen ușor și, deci, medii mai mari la licee.

| WhiteLife a răspuns:

Asta ar însemna că o nota de 5 de acum 7 ani sa nu fie același lucru cu o nota de 5 de anul asta. Atâta timp cât examenul are același format nu cred ca ii va scădea asa mult dificultatea, sau cel puțin nu va scădea asa repede, de la un an la altul.

| elcosmin a răspuns:

Asta decide ministerul, nu noi. Daca inveti definitiile la romana si trasaturile, la romana iei sigur, cat despre matematica... Ai mult de lucrat. Eu am dat examen in 2015, si l-am luat fara pic de meditatii, si am intrat la liceu foarte bun. Deci bafta