| Kkiwiitttzzzaaa a întrebat:

Voi cum faceti sa va concentrati la teste?

Răspuns Câştigător
| Maria_1984 a răspuns:

Pai la teste nu prea trebuie sa te concentrezi! Cand eram mica eram foarte stresata si emotionata! Pierdeam timpul la teste sau greseam din atata "concentrare" mai ales la matematica unde toate formulele si teoremele invatate jucau un mic dans in capul meu pana ma incurcau definitiv! Nu trebuie sa te agndesti prea mult ca dai test pur si simplu inveti tot ce se poate iar a doua zi nu stai sa-ti repeti, sa te verifici sau sa faci probleme! Stai relaxat! Inca un pont:nu invata ca papagalul! Formeaza'ti idei si intamplari logice in minte!
Sa revenim! A doua zi, trebuie sa fi relaxat si fara griji! Cand vin subiectele nu te panichezi daca nu stii ceva! Fa ce stii, dupa care revii la ce nu stii si incerci sa aplici ce ai invatat, incercand sa gasesti o solutie logica! daca nu te prinzi intreaba un coleg dar ai grija sa nu fie profesoara/profesorul prin preajma!
Alt lucru important e sa nu predai lucrarea imediat dupa ce ai terminat! Te verifici de 10000 de ori si predai lucrarea exact in ultimul moment, cand ora se termina!
Succes:*!

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să fii atentă la ce citești, nu pleci cu gândul departe.
Pa, pa.

| DiDi a răspuns:

Mananc poate o ciocolata inainte, nu las pe nimeni sa-mi distraga atentia si ma concentrez pe ce e mai important, adica la subiectele testului.happy

| Ea12345 a răspuns:

Bag capu'-n foaie si uit de tot.Cand am nevoie de inspiratie ma mai uit pe geam sau ma analizez pantofii supraveghetoarelorhee hee
Si e foarte importnat sa nu-ti fie sete sau foame, pentru ca atunci mintea ta se gandeste in alte parti, si nu la testul pe care il ai in fata.
Succes si ai grija de tine!kiss

| Kitty a răspuns:

Pai inainte sa plec la examen mananc ceva(chiar daca nu prea imi va fi foame), apoi plec spre scoala fara sa ma gandesc ca dau examenul pentru ca altfel as deveni agitata, stresata, asa ca incerc sa ma calmez. Cand primesc subiectele arunc o privire asupra tuturor ex. apoi ma calmez, ma relaxez si ma apuc de rezolvare.

| Kitty a răspuns:

Am uitata sa mai precizez ca pana sa ajung in sala de examen rad cu prietena mea pana nu mai putem, asa simtim noi ca ne relaxam intr-un fel si toata energia negativa este diminuata.

| moodyblues a răspuns:

Dai testul uitandu-te la test.

| TąNyą a răspuns:

Incerc sa ma calmez, sa-mi scot tot din cap si sa citesc intrebarea de cateva ori fara sa intru in panica daca nu inteleg intrebarea. Le citesc pe toate si caut ce e mai usor si incep cu ele dupa aceea trec la alea mai grele si incerc sa ma concentrez sa-mi amintesc ce a predat la teza a dat roada m-am gandit cand preda profa si am inceput sa-mi amintesc ce zicea si ma ajutat. Sper ca te-am ajutat. Bafta!

| Mihaic93 a răspuns:

Copiez.

| Missy_4860 a răspuns:

Eu mestec guma sau rod spatele unui creion.Pe mine ma ajuta. Poate si pe tine.Succes!:*happy

| Art a răspuns:

Eu mananc ciocolata inainte de testele importante sau mrg cand sunt stresata si simt ca uit totlaughing...nu stiu dc, dar mergebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La teste nu prea trebuie sa te concentrezi, trebuie sa raspunzi! Daca te "concentrezi" prea mult, s-ar putea sa ramai singura-n sala. Deci, ori esti pregatit si implicit relaxat, ori, esti nepregatit si risti sa faci un mare rahat, la propriu sau la figurat! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te concentrezi numai la intrebarea aceea, care este data de test.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La teste trebuie sa te concentrezi facand flotari cu catedra in spate, dupa care, cand ajunge profa in clasa o ridici intr-o mana si rupi testele, iar mai apoi... EXMATRICULARE!