| Anonimuserr a întrebat:

Voi cum faceti un referat la o carte dupa o carte? O cititi toata? sau va uitati in prefata doar? Explicati-mi pas cu pas.

2 răspunsuri:
| LolaLollita a răspuns:

Depinde cat de mult timp esti dispus sa acorzi acestui referat. In mod normal, e necesara citirea cartii. Insa daca vrei sa eviti asta, dar iti doresti un referat destul de bun calitativ, uite ce recomand:
-citeste un rezumat al cartii
-daca ai carti de comentarii literare, ar fi bine sa citesti comentariile si sa subliniezi ideile care ti-ar folosi in referat
-stabilesti un mic plan, ideile care le vei scrie, in ordine
-scrii referatul, ajutandu-te de plan (pentru a avea continuitate si a evita repetarile) si de ideile subliniate (care ar trebui dezvoltate putin).

E ceva de munca pentru un referat bunhappy Spor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Uite cum http://www.lecturirecenzate.ro/2012/09/15/rezumatul-recenzia-referatul/
Succes!