| adua a întrebat:

Voi cum invatati cursurile pentru examene? Simt ca nu mai pot sa memorez nimic si pierd o gramada de timp cu notite, schite, sublinieri etc. Voi ce metode aveti? Nu ma refer la tocit inaintea sesiunii pentru trecut examenul si atat; chiar ma intereseaza sa raman cu ceva apoi, dar parca "my mind went blank" si nu mai retin nimic...

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Inainte de orice trebuie sa-ti spun ca atunci cand simti ca esti full de informatii sa faci o pauza, sa iesi din casa, sa faci ceva relaxant o perioada, cateva ore. Dupa asta vei putea sa incepi din nou sa inveti. Cat despre cum sa inveti pot sa spun ca eu am facut ca si tine. Intotdeauna am citit o data cursul si l-am subliniat. Am incercat sa fac un rezumat si sa scot ideile principale din fiecare subcapitol. Eu nu reusesc sa invat nimic papagaliceste in afara poeziilor (pe care le asociez cu imaginea si ma ajuta mult rima). De aceea trebuie sa inteleg si sa pot oricand sa spun ceva despre subiectul pe care il studiez. In rest sa stii ca senzatia ca nu stii nimic, sau ca nu o sa stii la examen ramane si totusi indata ce primesti subiectul iti vin si ideile. In afara de cursurile profesorilor citeam mult si din bibliografie si intelegeam mai bine ideile din curs. Este multa munca, dar eu as fi fost panicata sa merg la un examen fara sa fi facut toate astea pentru a ma pregati. A fost greu, cu atat mai mult cu cat eu am facut facultatea mai tarziu si aveam si servici si familie... Invatam mai mult noaptea si poate de aceea nici acum nu pot sa dorm ca lumea. Bafta la examene si spor la invatat.

2 răspunsuri:
| GiovannyGrandiossu a răspuns:

1. Dupa ce ti se preda cursul, citeste-l acasa cu un oarecare interes pentru invatat si atat.
2. Dupa seminar rezolva cateva aplicatii cu un oarecare interes
3. Fi prezenta la cursuri si seminarii si cu o oarecare atentie si interes
4. Inainte de examen cu cateva zile reciteste si fa iar exercitii incepand cu primul curs
Parerea mea e ca e suficient DOAR sa citesti cursul dupa predare si cursurile integral inainte de examen pentru nota 8. Citirea unor reviste din domeniul studiat te vor ajuta pentru a face conexiuni si a intelege ce ti se preda. Nu incerca sa "te fortezi" ca nu rezolvi nimic decat sa pierzi timpul, dar totodata nu abandona cititul in totalitate a cursului. Cum spunea si rroxi44 - noaptea ai randament mai bun din cauza ca nu are cine sa-ti distraga atentia si e liniste in jurul tau + ca in afara de clubbing nu ai ce face.

| clauditsa_6216 a răspuns:

Important este sa fi concentrata. Daca nu poti memora o propozitie sau o fraza, o repeti de atatea ori incat sa-ti ramana ceva in minte.Eu invat asa de cand mi-a zis profesoara de istorie ca nu stiu invata.