| simplu0 a întrebat:

Voi cum invatati mai usor? Cum reusiti? big grin

Răspuns Câştigător
| stefania98see a răspuns:

Păi mai îmtâi citesc de 5 ori lecţia şi după iau propoziţie cu propoziţie şi o repet până îmi intră în cap. Fac asta tot de vreo 5 ori şi GATA!
Secretul e să citeşti cu voce tare. E mult mai uşor.

8 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Eu invatam astfel : 1 - eram atent in clasa la predarea materiei, se retine 30-40 %; 2- citesti seara de 3-4 ori, daca ai timp scrie tot ceea ce ai de invatat se mai retine 15-20 %; 3. in pauza dinaintea orei mai citeste o data. succes! fa plimbari inainte de culcare indiferent de vremea de afara, foloseste putin calculatorul

| Danysan a răspuns:

Cel mai ok sa inveti e sa o faci logic. Retine lucrurile esentiale din ceea ce iti preda.Nu lasa sa se stranga materie multa.La 2 saptamani ia si invata ce nu ai invatat -o sa iti fie mai usor pe viitor.Cel imi bine e sa ai memorie vizuala happy. Adica :Eu la liceu citeam ce ne preda retineam lucrurile de interes si apoi dezvoltam cu, cuvintele mele. Retine anii si numele la Evenimentele Importante apoi daca te gandesti la Respectiva (batalie )si plasare ei in pagina poti sa vezi cu ochii mintii ce mai era pe lanaga acea data ca informatie /

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Cafea + cola, coli a4, un creion, si motivatie, nu prea ma rup cu invatatu, dar cand o fac, o fac ca un erou, adica in sesiunea de restane laughing

| simplu0 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

rolling on the floor) maxim laughing) nici eu nu ma omor cu invatatul dar trebuie sa invat ca dupa nu ma mai lasa mama la scoalahappylaughing))laughing

| BlueViP a răspuns:

Invat in week-end

| VyrusEleven a răspuns:

Foarte important este sa inveti logic, sa nu tocesti. Daca tocesti tot ce ai tocit vei uita foarte repede. Iti faci cateva idei principale din fiecare lectie, le inveti dupa care le conectezi de fiecare data cu cuvintele tale. Gandeste-te la tipicele desene de genul uneste punctele. Pai asa e si la invatat. Ideile trebuie sa fie punctele, si cuvintele tale vor fi liniile care intregesc imaginea. Vei vedea ca vei fi mult mai apreciata, si iti va fi si mult mai usor sa inveti si vei ramane cu cunostintele mult mai mult timp. Fa cercetari suplimentare de fiecare data cand simti nevoia. Cercetarile suplimentare, iti arata o imagine mai ampla despre ceea ce ai de invata, va da mult mai multa logica lectiei, si astfel iti va intra mai repede in cap.
Aici ai o pagina foarte reusita care trateaza exact aceasta chestiune dar mult mai amplu si in profunzime.
http://www.artadeatrai.ro/arhiva/13/invatam.13.php
Sper ca raspunsul meu sa fie ceea ce cautai. Bafta

| teodora24 a răspuns:

Buna!
Nu reusesc....de obicei invat foarte foarte greu.retin mai repede lectia decat la materiile care ma fascineaza:BIOLOGIA SI CHIMIA.

| markos2000 a răspuns:

Pai sunt atent in clas ce se zice si apoi mai citesc de 2-3 ori pana mi se memoreaza