| LysaLysa a întrebat:

Ce metode exista pentru a invata repede si usor (sau macar usor) adica fara a lua pastile ca memo+ sau cum o fi! Voi cum reusiti sa invatati?

Funda!

8 răspunsuri:
| RфZaημtzα a răspuns:

Nu trebuie sa te deranjeze nimeni, telefoanele, tv lasate deoparte si sa fi cu gandul acolo.

| sanders a răspuns:

Studiind crede-ma merge

| CrazyTeenager a răspuns:

Pentru a invata repede si usor, ar trebui sa elimini toate lucrurile ce te distrag de la invatat, sa te concentrezi numai pe ceea ce ai de facut, nimic altceva.
Incearca sa inveti lucruri care iti fac placere si cu siguranta va deveni mai usor, dar daca vrei sa memorezi niste lucruri mecanic nu exista scurtaturi, doar repeta si vei invata.
Nu poti invata repede si usor ceva ce nu iti place, pur si simplu nu are sens, si nu te poti autosugestiona, tu insati stii ca nu are sens ceea ce faci, dar asta este sistemul nostru educational, suntem obligati sa memoram lucruri ce nu au sens, si nici nu ne vor folosi vreodata, 90% dintre lucruri oricum se uita.
Ai grija sa ramai cu 10% dupa ce iti termini studiile, dar si aia 10% sa fie folositori, decat nimic!

| MDLNA a răspuns:

Buna Lysa, am 15 ani si nu mi-e jena sa recunosc ca solicitez ajutorul mamei pentru a invata mai usor.
Inchid TVul,o chem pe mama alaturi de mine,iau caietul in mana,repet fraza de cateva ori,apoi o rog sa ma asculte.
Ea ma asculta si repetam procedeul pana cand termin lectia,apoi o spun de la capat la final.
Cand ea nu este langa mine sa ma ajute incerc si singura, si da, pot si in felul acesta.

| Alisstor a răspuns:

Incearca sa-ti scrii fitzuici. Dar sa nu le folosesti laughing. O sa memorezi mai usor.

| Ferenin a răspuns:

Roaga-te, inainte sa te apuci sa studieziwinking

| FriendlyGirl a răspuns:

Repetatul. Anii ii poti lua asa : De exemplu 1457 14 si 57 (4-1=3 si 7-5=2 ) Pare dificil. Dar te ajuta. Fa propozitiile simple: Mircea cel Batran a cucerit Dobrogea. N-am cum sa te ajut mai mult. Fiecare gandire difera! Eu n-am mult de invatat, dar atunci cand am citesc materialul de 2 ori si retin.

| MagazinOnline a răspuns:

Incearca sa iti scrii lectiile in timp ce le inveti... scriindu-le memorezi mai bine