| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum v-ati pregatit cand ati avut evaluarea nationala? Ce ce nota ati luat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La romana la Subiectul 1 A trebuie sa știi sa identifici cuvintele prin derivare, compunere și conversiune (prin conversiune dacă pica cauta adjective pronominale provenite din diferite feluri de pronume sau mai poți cauta adjective sau adverbe provenite din verbe la participiu, numerale cu valoare adjectivale provenite din numerale cu valoare substantivala etc. (dacă ți se da sa identifici dintr-o anumita propozitie sau aliniat o sa fie mai ușor)). Ar mai trebui sa știi trăsăturile genului epic și liric, modalitățile de caracterizare ale personajelor (asta se poate da la subiectul 1 exercițiul 5 de exemplu sa scrii doua trăsături ale genului epic sau liric sau sa precizezi prin ce modalitate e caracterizat un personaj din opera. La Subiectul 2 A trebuie sa știi părțile de vorbire și de propozitie, cazurile, genurile substantivelor, gradele de comparație ale adjectivelor, felurile propozițiilor și sa știi sa construiești propozitii. Deci sa recapitulam. La romana subiectul 1 A exercițiul 1 se dau mereu sinonime sau antonime, acolo te descurci (ai grija sa fie contextuale), la exercițiul 2 pica derivare, compunere sau conversiune. La exercițiul 3 poate pica despărțire în silabe, măsura versurilor, tipul de rima și chestii de genu. La exercițiul 4 difera de la un model la altul. La exercițiul 5 trăsături ale genului epic sau liric și ce am zic mai sus, iar la exercițiul 6 o întrebare legata de text dacă e gen epic sau specie a acestuia. La subiectul 2 A exercițiile 1 și 2 sunt legate de text, nu prea ai cum sa greșești, iar la exercițiile 3, 4, 5, 6 am zis mai sus. Acuma sa trecem la matematica. În primul rand, ai grija sa știi toate formulele de la algebra și geometrie. La subiectul 1 în general e ușor, nu te grăbi și fii atent sa nu greșești la ce e mai ușor. La subiectul 2 o sa pice sa desenezi ceva figura, la exercițiul 4 și 5 o funcție și o expresie, iar la exercițiile 2 și 3..hm. Poate pica orice, sunt zece de modele de exerciții care se pot da la punctele astea (vezi ce s-a dat și în anii trecuți). La geometrie învață toate formulele, arii, volume, TOT.
Cam asta a fost, pune-te pe învățat iar în ultima săptămână înainte de examen lasa-o mai moale și doar repeta. Spor!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Au trecut ceva ani de atunci dar stiu c-am facut pregatire si la mate si la romana intr-a 8-a, la mate am luat 10 si la romana 9, 20 parca

| Plato a răspuns:

O saptamana inainte de examen doar. happy
Am luat 9 la romana si 8 la mate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ți-am scris un întreg eseu din ce ar trebui sa te pregătești dar am dat din greșeală back și nu s-a salvat nimic...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

...Scrie-mi in mare, daca ai putea sa mai scrii inca odata...
te rog!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

La romana la Subiectul 1 A trebuie sa știi sa identifici cuvintele prin derivare, compunere și conversiune (prin conversiune dacă pica cauta adjective pronominale provenite din diferite feluri de pronume sau mai poți cauta adjective sau adverbe provenite din verbe la participiu, numerale cu valoare adjectivale provenite din numerale cu valoare substantivala etc. (dacă ți se da sa identifici dintr-o anumita propozitie sau aliniat o sa fie mai ușor)). Ar mai trebui sa știi trăsăturile genului epic și liric, modalitățile de caracterizare ale personajelor (asta se poate da la subiectul 1 exercițiul 5 de exemplu sa scrii doua trăsături ale genului epic sau liric sau sa precizezi prin ce modalitate e caracterizat un personaj din opera. La Subiectul 2 A trebuie sa știi părțile de vorbire și de propozitie, cazurile, genurile substantivelor, gradele de comparație ale adjectivelor, felurile propozițiilor și sa știi sa construiești propozitii. Deci sa recapitulam. La romana subiectul 1 A exercițiul 1 se dau mereu sinonime sau antonime, acolo te descurci (ai grija sa fie contextuale), la exercițiul 2 pica derivare, compunere sau conversiune. La exercițiul 3 poate pica despărțire în silabe, măsura versurilor, tipul de rima și chestii de genu. La exercițiul 4 difera de la un model la altul. La exercițiul 5 trăsături ale genului epic sau liric și ce am zic mai sus, iar la exercițiul 6 o întrebare legata de text dacă e gen epic sau specie a acestuia. La subiectul 2 A exercițiile 1 și 2 sunt legate de text, nu prea ai cum sa greșești, iar la exercițiile 3, 4, 5, 6 am zis mai sus. Acuma sa trecem la matematica. În primul rand, ai grija sa știi toate formulele de la algebra și geometrie. La subiectul 1 în general e ușor, nu te grăbi și fii atent sa nu greșești la ce e mai ușor. La subiectul 2 o sa pice sa desenezi ceva figura, la exercițiul 4 și 5 o funcție și o expresie, iar la exercițiile 2 și 3..hm. Poate pica orice, sunt zece de modele de exerciții care se pot da la punctele astea (vezi ce s-a dat și în anii trecuți). La geometrie învață toate formulele, arii, volume, TOT.
Cam asta a fost, pune-te pe învățat iar în ultima săptămână înainte de examen lasa-o mai moale și doar repeta. Spor!

| LadyKanae a răspuns:

Au trecut 5 ani buni de atunci, dar încă îmi amintesc perfect cum zilnic rezolvam subiecte la română și la matematică. Încercăm în fiecare zi să fac cam câte 2 la o materie și m-am străduit să acopăr până la evaluare toate tipurile de exerciții și probleme.
Când am dat eu E.N., ponderea era de 75% și pe atunci nu erau în programă la mate corpurile rotunde. Anyway, am avut 9.30 la română și 9.70 la mate.

| hamate a răspuns:

Am recapitulat intr-o ora cat pentru o viata. Am luat 9 la romana si 7.20 la mate