| AvalohAlyn a întrebat:

Voi dupa ce carti ati invatat pentru bacalaureat?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu îți recomand Eseul de la Editura Delfin, care cuprinde trei cărți:
1. Genul liric • 2. Genul epic • 3. Genul dramatic
Se vând într-o singură mapă. Fiecare lecție din programa de bacalaureat începe cu o schiță, unde sunt evidențiate exact ideile care vor fi punctate la examenul de bacalaureat.

Eseurile de la Editura Art sunt mai dificile, însă cartea e foarte bună.
Una din cele două cărți cu exerciții (alegi pe cea destinată profilului tău)
http://imgur.com/a/qftTo
La anul se va schimba și structura, însă subiectul al III-lea nu se modifică (cu excepția numărului de cuvinte).

Dacă vrei să susții bacalaureatul la anul, să știi că în toamnă editurile vor scoate cărți noi cu subiecte specifice noii structuri.

2 răspunsuri:
| Bernardus a răspuns:

Eu sunt clasa a8-a, dar pot sa iti spun ca pentru orice examen cea mai buna carte e biblia

| BlankWhite a răspuns:

Din mai multe carti, gen memoratoare, manuale scolare mai vechi, carti vechi de comentarii literare, dar daca vrei ceva specific, mai e si cartea "Eseul" de Paicu parca...