| AlexandruRobertAlex a întrebat:

Voi incepe facultatea si o sa stau la camin. Vreu sa va pun doua intrebari:
1) De ce o sa am nevoie la cursuri? (carti/ caiete/ laptop)
2) Ce credeti ca imi trebuie la camin? (perna/ lenjerie)

2 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Pentru prima întrebare: depinde de materii şi de profesori. Sunt profesori care îşi vor prezenta cursurile în format Power Point iar voi ori sunteţi atenţi, ori notaţi nişte lucruri mai importante. Eu în cazul acesta, eram atentă şi scriam numai ce mi se părea mai important să reţin. La orice materie veţi avea şi un suport de curs. Sunt profesori care au şi cărţile proprii. Dacă ai materii mai importante la care chiar vrei să scrii, îţi recomand să îţi iei caiete dictando A4 deoarece foile se pot pierde. Poţi scrie şi pe laptop, cât timp nu faci mare zgomot. Sunt profesori care nu au nicio problemă cu acest lucru, dar sunt şi profesori care îţi pot atrage atenţia. Să ai la tine mai multe pixuri şi eventual nişte markere şi foi deoarece puteţi da teste neanunţate.

Pentru a doua întrebare: depinde de cămin. Dar sfatul meu este să-ţi aduci propria pernă şi lenjerie. Alte lucruri... haine, obiecte pentru igiena personală, laptop, încărcător pentru telefon, cuptor cu microunde, o geantă să poţi pune lucrurile, o mapă, pixuri, markere, foi etc. Nu prea mai am idei momentan.

Toate cele bune şi mult succes!

| Zaygon a răspuns:

1. Depinde de profesor. Daca e sliderman(de ala cu powerpointuri si vi le da poti merge cu foi sau un caie si notezi doar explicatiile suplimentare). Daca scrie cursu pe tabla si nu are suport de curs atunci o sa trebuiasca sa scrii. Tu decizi daca pe foi sau in caiet depinde cum vrei sa ti le ordonezi. Iar despre laptop e interpretativ. Sunt profi care te lasa cu laptopul la cursul lor si care nu te lasa(am avut din ambele situatii).

2. Depinde de camin. Eu la caminele din Observator din Cluj puteam opta pentru lenjeria de pat sa mi-o ofere sau sa vii cu ea de acasa.