| sabin89 a întrebat:

"Volumul gheţei" sau al "gheţii"

23 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| PedoBarbie a răspuns:

Gheţii, normal.

| raluk27 a răspuns:

In general, forma de G-D se formeaza pornind de la numarul plural. Insa sunt si exceptii. Cum ar fi si gheata, desi pluralul e gheturi, corect este ghetii. Sau un alt exemplu este cuvantul "carne", al carui forma de plural este carnuri si totusi la G-D, spunem carnii.

| sabin89 explică (pentru raluk27):

Asta vroiam, sa vorbim si de o regula ceva. Acum, in treacat fie spus, eu cred ca "gheaţă" nici nu ar trebui sa aiba plural. Mult mai corect mi s-ar parea "bucati de gheaţă". Nu crezi?

| raluk27 a răspuns (pentru sabin89):

Asa e. Si eu vad cuvantul gheata ca un fel de substantiv colectiv.

| sabin89 explică (pentru raluk27):

Si "carne" seamana a substantiv colectiv.
Formarea G-D prin adaugarea unui "i" la forma de plural in general corespunde. Masa-mese-mesei. Interesant este cazul subst. fara plural, cum ar fi "făină", unde trebuie sa decizi tu daca făinei sau făinii.

| raluk27 a răspuns (pentru sabin89):

Pai in cazul unor astfel de substantive cu caracter "colectiv", al caror plural se termina in -uri (gheturi, carnuri, fainuri), forma de G-D ar trebui sa se formeze de la "radacina" singularului + ii, adica: GHETii, CARNii, FAInii

| xDr0gs a răspuns:

Volumul ghetii.Ghetei e o forma total gresita.

| sabin89 explică (pentru xDr0gs):

Pe ce te bazezi cand spui ca e "total gresita"? Uite, cand ne referim la gheata (incaltaminte) spunem ghetei (culoarea ghetei). De ce la gheaţă (apa inghetata) nu zicem tot "gheţei"?

| xDr0gs a răspuns (pentru sabin89):

Pai cand ne referim la papuc zicem ghetei fara "ţ".Iar la gheata asta e forma corecta literara "Ghetii"

| sabin89 explică (pentru xDr0gs):

E doar o parere a ta. Nu cred ca te bazezi pe ceva, vreo regula, ci doar asa, intuitiv.

| xDr0gs a răspuns (pentru sabin89):

Ghetii e forma corecta a literaturii.Nu spui ghetei.Cauta si prin dictionare.

| ჯpLaNe a răspuns:

"Volumul ghetii"

| Cudeea a răspuns:

De fapt se spune volumul "ghietii". Sper ca te'am ajutat!

| sabin89 explică (pentru Cudeea):

Nu se scrie "ghietii", ci "ghetii", deci fara acel "i" de la mijloc.

| LauraM01 a răspuns:

Volumul ghetii normal

| sabin89 explică (pentru LauraM01):

De ce spui ca "normal"? De exemplu, pentru motorina zicem "pretul motorinei", nu al "motorinii".

| catelusdragalasmicut a răspuns:

Raspunsul corect gramatical este"volumul ghetii " si se pune 2 de "i" pentru ca nu este " gheata "', ci se refera ca este un volum ce apartine la doamna gheata

| sabin89 explică (pentru catelusdragalasmicut):

"se pun doi de i pentru ca nu este gheata" - ba gheata e. Ce e?

| Sherlockdima a răspuns:

Ghetii.

| AndreewArr a răspuns:

Volumul ghetii