| FreelancerTony a întrebat:

Vreau ca vara asta sa continui studiile asupra unei limbi straine. Engleza consider ca o stapanesc destul de bine (9/10), si am de ales intre a aprofunda limba franceza sau de a incepe studiul unei noi limbi (de preferabil germana).

Ce ma sfatuiti sa fac, avand in vedere ca in ceea ce priveste franceza ma clasez undeva la 5.5/10? Ar trebui sa continui sa studiez limba franceza sau sa ma apuc de limba germana? Stiu, mai sunt alte lucruri de care depind alegerea mea, insa as dori sa stiu daca germana m-ar ajuta mai mult decat franceza.

Răspuns Câştigător
| Teo a răspuns:

Parerea mea este sa te apuci sa inveti limba spaniola.Este a doua limba vorbita in lume si a doua limba nationala in SUA.Mult succes!happy

2 răspunsuri:
| seby19 a răspuns:

Teo ti-a recomandat o limba destul de usoara. Eu unul zic sa "gusti" putin din germana si apoi faci o comparatie cu franceza. Care ti se pare mai accesibila pune-te si invat-o. Dar recomandarea mea e sa inveti germana.
Daca te-am ajutat, ma poti ajuta si tu pe mine cu un vot:
http://www.go4games.ro/de-la-gameri/best-review/gothic-2-8372259
Click pe butonul rosu de sub titlu.

| v39d91 a răspuns:

Germana este foarte ceruta in domeniul tehnic (inginerie etc), dar poate fi dificila. ti-ar fi usor sa inveti o limba romanica (spaniola, italiana, portugheza) pentru ca sunt asemanatoare cu romana.