| viorel96 a întrebat:

Vreau cateva exemple pentru: contragerea propozitiei si pentru expansiunea propozitiei.

14 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

Deschide caietul, refuz sa cred ca nu ai model dat de profesor in clasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am citit ziarul de azi
Nu am citit ziarul care a fost adus de azi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E usor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arta inseamna sa ai talent.
Arta inseamna talent. (contragere)

| SERIALS a răspuns:

Am plecat la un mitoc unde am trait ca o fiara salbatica.
Prin constringere va fi asa? Am plecat la un mitoc ca o fiara salbatica.

| lacrima_9705 a răspuns:

Viorel,lasa-ma sa-ți explic. Mai întâi desparti o frază in propoziții:
Mama are mere care sunt coapte. ( Gasești predicatele : are mere, sunt coapte ) si desparti.
Mama are mere / care sunt coapte./
Pentru contragere, transformi unu din verbe, in substantiv / verb la infinitiv, adjectiv etc.
Rezulta :
Mama are mere coapte.
Scuze ca spun da babanu a dat primul exemplu gresit. Sunt 2 predicate in fiecare propozitie a primei fraze ( considerata contrasa)
A rămas așa cum a fost
A rămas dupa stirea noastra.

| painoh a răspuns (pentru lacrima_9705):

Vreau sa joc sotron
vreau a juca sotron ...este corect?

| BoysvsGirls a răspuns (pentru painoh):

Nu pentru ca a juca este verb la moddul infinitiv si nu poate forma predicat verbal singur

| Piticoot14 a răspuns (pentru lacrima_9705):

Mersi, m-ai ajutat foarte mult :*

| Gabriela_Alexandra_1997_2fey a răspuns (pentru painoh):

Da,este!

| BlackAngel2013 a răspuns:

Contrsgerea inseamna ca din 2 prop faci 1 si expansiunea ca din 1 faci mai multe

| babanu_5579 a răspuns:

A ramas asa cum a fost:a ramas asa cum cum o stiam-expansiune
ea se duce la munte pentru a respira aer curat:ea se duce la munte pentru aerul curat-contragere

| Iulia_Adia_1998 a răspuns:

Expansiune:Rochia parea murdara./Rochia parea sa fie murdara. contragere:Am venit unde m-ai chemat./Am venit acolo. pwpici:*