| MaryIngerPazitor a întrebat:

Vreau niste expresii despre ploaie, va rog din tot sufletul!

Răspuns Câştigător
| deeitza a răspuns:

Vara a pictat cu un verde puternic toată pădurea; a acoperit păşunile şi munţii cu verdeaţă
-pe sub copaci a pus multe şi felurite ciuperci;
-la umbra unui copac,o ciupercă îşi îmbrăcase pălăria în haină roşie îmbulinată cu alb şi o înălţase deasupra firelor de iarbă;
-şoapta pădurilor şi susurul apelor ne mângâie auzul;
-vara a acoperit cu aur greu spicele de grâu şi secară;
-a cosit iarba grasă din luncă,iar florile de câmp s-au culcat în căpiţele de fân parfumat;
-pădurea de spice se-ndoaie în valuri sclipitoare;
-pe perdeaua albastră a cerului se vedeau strălucind mărgăritarele galbene ale stelelor;
-luna plutea prin văzduhul albăstrui-gălbui ca o corabie rotundă de aur;
-amurgul se ridică din adâncuri; noianul de lumină trandafirie al zorilor;
-norii albi tiviţi cu lumină pe margini; soarele zâmbea de pe bolta senină;
-soarele aruncă sclipiri de platină peste întreaga natură;
-curcubeul a încins mijlocul cerului cu un brâu colorat;
-pâraiele se despletesc în cărări de argint;
-pentru râuri şi lacuri a ales un albastru strălucitor şi transparent;
-natura îi zâmbeşte soarelui gata să apună;
-puiul de vânt se juca cu norii;
-păsările îşi înmoaie penele în albastrul cerului, îşi poartă aripile prin verdele ierbii;
-păsările din zăvoi deschiseră ochişorii ca sâmburii de mac;
-cântecul păsărilor se împletea cu cântecul copiilor;
-albinele galbene şi pufoase; polenul strălucitor;
-fluturii zboară risipind polenul viu şi galben al florilor;
-în nuferi, ca-n nişte potire plutitoare, curg raze de aur. Daca e pentru scoala si daca e pentru tine pentru status uite:Some people feel the rain... others just get wet
I love walking in the rain because no one knows i'm crying.

3 răspunsuri:
| kindness a răspuns:

Ploaie.ploaie,ploaie,tot ploaie...inca ploua.iti zic finalul mainelaughing!

| MaryMarya14 a răspuns:

1.Ploaia rece ca gheata in dimineata iernii.
2.Stropii de ploaie ca niste margele de argint.
3.Ploaia stralucitoare acopera tot satul.
4.Din cer cad stelute ude.
5.Norii plang cu lacrimi de cristal.
6.Ploaia ca o perdea de apa.
7.Ploaie de vara.
FUNDA?

| TavyTzu a răspuns (pentru MaryMarya14):

A mai fost o data raspunsul...la alta intrebare