| a0u1 a întrebat:

Vreau să aflu ceva!
Mi-a spus cineva că dacă ești cetățean român și mergi in Italia și nu ai nu stiu ce asigurare dacă patesti ceva și suni la salvare sau mergi la spital iti cere 100 de euro, Vreau sa stiu daca e adevărat, E urgent

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este perfect adevarat!
Potii platii vreo 100 de euro doar pentru salvarem dar daca ajungi in urgenta si te consulta medicul, te pun pe aparate vitale, esti monitorizat, ti se fac invetsigatii si analzie medicale si te tin cateva zile, atunci toata cheltuiala este suportata de tine, fiind nevoit sa platestisute sau chiar mii de euro.
De altfel, procedura este valabila in toate tarile lumii.
Daca pleci in excursie fara asiguarea de calatorie si sanatate si ti se intampla ceva, te astepti la facturi de mii, sau chiar zeci de mii de dolari, ori euro.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, e adevarat. Daca nu detii un card european de asigurare, asigurare de calatorie sau asigurare de sanatate in Italia atunci platesti serviciile medicale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este perfect adevărat.