| Sfaterly a întrebat:

Vreau să am în vocabularul meu și să folosesc cuvinte cât mai intelectuale.
Îmi puteți da exemple de câteva și definiția lor? Sau de unde aș putea dobândi mai multe cunoștințe? Pe lângă cărți happy

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Nu e practic sa cauti la fiecare cuvant, daca sunt multe. Daca se intelege din context macar sensul aproximativ, sau daca cuvantul nu e esential in economia textului, cauti doar cuvintele mai importante in text, si cuvintele care ''te inspira'', ai vrea sa le cunosti. Poti sa cauti un cuvant cand il intalnesti a doua sau a treia oara. Iar daca sunt prea multe cuvinte necunoscute care fac textul neinteligibil, inseamna ca lucrarea e prea grea pentru tine. Deocamdata! Candva, va fi usoara.

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Pe langa carti, nu ai nevoie de nimic. Nu poti invata cuvinte de care nu ai nevoie in gandire, poate doar cateva. Daca citesti si aprofundezi cateva domenii, tu vei avea nevoie de termenii respectivi ca sa gandesti cu ei, asa ca vei stii foarte multe cuvinte in mod firesc.

| Sfaterly explică (pentru minrest):

Dar uite, de exemplu citesc o carte, iar acolo sunt multe cuvinte pe care nu le știu și nu le înțeleg sensul din context...trebuie să caut fiecare cuvânt în Dicționar? Tu cum faci? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sfaterly):

Eu, de cate ori intalnesc un cuvant nou, fie el de pe internet, din carti, etc, il caut in dex si il notez intr-un fisier.txt.

| minrest a răspuns (pentru Sfaterly):

Nu e practic sa cauti la fiecare cuvant, daca sunt multe. Daca se intelege din context macar sensul aproximativ, sau daca cuvantul nu e esential in economia textului, cauti doar cuvintele mai importante in text, si cuvintele care ''te inspira'', ai vrea sa le cunosti. Poti sa cauti un cuvant cand il intalnesti a doua sau a treia oara. Iar daca sunt prea multe cuvinte necunoscute care fac textul neinteligibil, inseamna ca lucrarea e prea grea pentru tine. Deocamdata! Candva, va fi usoara.

| Daria0123456789 a răspuns:

Nu ocoli biblioteca, urmareste emisuni de cultura, rasfoieste DEX-ul din cand in cand. Banuiesc ca vrei sa pari ca mai natural in exprimare, iar cateva cuvinte 'mai intelectuale' ratacite intr-un limbaj neingrijit sau mai informal vor iesi in evidenta intr-un mod neplacut. Este vreun domeniu care te intereseaza? Auto/IT/sport/etc? Urmareste emisiuni de profil si citeste carti/ reviste de specialitate. Iti inteleg dorinta, dar cele enumerate te vor ajuta cu adevarat.