| dexxxk a întrebat:

Vreau să încep să învăț pentru facultatea de medicină [vreau la Iași], problema este că nu știu de unde să încep și cu ce să încep. Sunt în clasa a 10-a pe profil de științe sociale și vreau să încep de pe acum să mă pregătesc pentru că știu că de anul viitor nu o să mai fac biologie și chimie/fizică la liceu. Am auzit că admiterea se dă la biologie și chimie/fizică la alegere, iar la chimie o să fac pregătire având în vedere că eu una nu prea am încredere în mine să învăț singură. La bio am decis ca pot să învăț singura și nu știu de pe ce. Am auzit la unii că admiterea se dă din materia din cls a 11-a, iar la alții din a 11-a si a 12-a. Din ce manuale ar trebui sa învăț? Corint e ok?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Transfera-te pe stiinte ale naturii ca sa dai BAC-UL la anatomie.Dar asa o sa dai BAC-UL la mate, care e cam grea, dupa parerea mea.

| almondcake123 a răspuns:

Neaparat începe prin a te uita pe site ul facultatii, unde scrie clar bibliografia pentru admitere (din ce trebuie sa inveti), dupa ce ai clarificat ce si de unde ai de învățat, te poti apuca de treaba. La chimie presupun ca o sa te indemne profesoara de la pregatire dupa un program propriu, la bio, daca vrei sa inveti singura, incearca sa intelegi ideea de ansamblu a fiecarui proces (prin: clipuri pe yt, scheme proprii/preluate, atlas neaparat!, notite, desene, culori), dupa ce ai inteles logic toate procesele poti incepe sa inveti detaliile. Dupa ce ai terminat de invatat capitolul, fă multe grile!(pe site ul celor de la grileadmitere.ro /din cartile de grile special concepute pentru Iasi). Si nu in ultimul rand, repetitia e mama invataturii, deci repeta cat mai des. Mult succes?