| kovaregina a întrebat:

Vreau să învăț limba română, dar nu am niciun prieten/nicio prietenă cu care pot să vorbesc romănește. Unde găsesc cineva, care mă ajută?

9 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Limba romana este super-dificila, nimeni de aici nu este in masura sa ti-o predea ca la carte, este arhi-dificila, ma repet. Doar un profesor te-ar putea ajuta in legatura cu asta, dar daca vrei cuvinte sau ceva, intreaba-ma!

| floresdemayo a răspuns (pentru Drimmero):

Nimeni de aici?! Crezi?

| Drimmero a răspuns (pentru floresdemayo):

Ma refer ca nimeni de aici nu ar putea sa-i explice, ii este imposibil cuiva sa-i explice pe internet lucrurile dificile, poate doar elementele de baza ale limbii romane ar putea invata de aici, dar ea trebuie sa se inscrie la cursuri speciale sau sa mearga la scoala pentru a invata.

| floresdemayo a răspuns (pentru Drimmero):

Nimic nu e prea dificil, dacă o face cu pasiune. Inclusiv, metoda online! Depinde de profesor, dar, și mai mult, depinde de conștiinciozitatea elevului.
Se poate informa de pe internet, de asemenea, poate învăța din cărți (vocabularul, fonetica, identificarea/diferențierea timpurilor prezent, trecut și viitor, articolul, formele de plural și singular, deci bazele gramaticii). Iar, în ce privește pronunția, se poate ajuta de internet (Slavă Domnului!) există o mulțime de materiale audio, video, filme cu subtitrari, cântece etc. Până se familiarizează cu limba. Deși, observ, ea nu e chiar o începătoare, scrie mult mai bine, decât mulți alții de aici.
E adevărat, interacțiunea cu vorbitori nativi este folositoare, dar în lipsa acestora, e bine de pus în practică ce am spus mai sus. Important e să găsească metode atractive, care o va stimula în învățarea unei limbi străine.

| Drimmero a răspuns (pentru floresdemayo):

Per ansamblu, ar putea sa invete daca are vointa.

| Radu284 a răspuns:

De unde esti? Care e limba ta materna?

| blAster85 a răspuns:

Daca esti in Romania, inscrie-te la diferite activitati ce iti permite timpul tau.si socializeaza(nu pe internet)

| Helpmeforfree a răspuns:

Pai te pot ajuta eu. Orice cuvant, orice happy putem vorbii prin mesaje.
De altf, fa-ti prieteni, inscrie-te la un curs, baga-te pe grupuri pe fb

| Ihatepink21 a răspuns:

Eu te pot ajuta, sigur daca vrei virtual.Imi dai mesaj pe privat :*

Întrebări recente