| geoox13 a întrebat:

Vreau sa ma ajutati si pe mine cu ceva.! cat mai repede daca se poate ( scuzati categoria).! Explicati rolul parantezelor ( matematica)

2 răspunsuri:
| RaspberryLover a răspuns:

Servus! Nu-s eu cea mai tare la matematica, dar ma descurc bine si iau note bune.Bun... iata rolul parantezelor:

Incepem cu inceputul.
Parantezele se folosesc ca sa ne ajute cand rezolvam calculele si in ce ordine sa le rezolvam si cum sa le rezolvam.
Exista 3 tipuri de paranteze:
1. Paranteza rotunda: ( )
2. Paranteza patrata sau mare: [ ]
3. Acolada: { }

Asa...Acum ca stim care sunt parantezele, sa aflam in ce ordin se efectueaza:
Calculele din cea rotunda se fac primele. Poate stii, daca ai in acea paranteza adunare, scadere, inmultire si impartire, primele se fac adunarile si scaderile. Daca ai doar inmultiri sau impartiri, le faci pe alea direct, normal.
Mai apoi, faci din parantezele patrate.
Si apoi, din acolade.

Se poate sa le ai pe toate aceste paranteze intr-un exercitiu...sau poate nu. Depinde de exercitiu.

Sper ca te-am ajutat. Bafta si toate cele bune!