| ralucaralu a întrebat:

Vreau sa merg la facultatea de medicina si vreau sa ma pregatesc din liceu cat de cat. Am auzit ca e foarte greu si mult de invatat. Nu ma refer la meditatii. Cum as putea sa ma pregatesc putin cate putin pentru aceasta facultate?

2 răspunsuri:
| elenacata a răspuns:

In primul rand invatand foarte bine biologie, chimie si fizica

| OliverH a răspuns:

Depinde de ce facultate alegi. Cele mai bune au teste de admitere. De pregatit pentru facultate nu prea ai cum, dar pentru testul de admitere sunt diferite manuale, culegeri cu teste grila. Cel mai bun lucru pe care il poti face e sa mergi la olimpiada de bio, cel putin la mine in judet structura subiectului e la fel ca la testul de admitere.Pe langa asta o data ce ai invatat materia in clasele XI-XII, iti va fi mult mai usor inainte de admitere.