| TheStranger a întrebat:

vreau sa trimit un tricou in strainatate, si habar nu am cum sa-l trimit.Habar nu am cum sa-l impachetez, niciodata nu am trimis lucruri prin posta.Am citit pe net ceva despre ramburs, plic A4, 2 formulare, habar nu am.In primul rand ce e ala ramburs? laughing Adica. asta inseamna ca trebuie sa plateasca persoana respectiva ce primeste? Eu vreau sa fie o surpriza pentru cineva, deci nu as vrea sa fie nevoie sa plateasca persoana respectiva ceva, si as vrea sa ajunga si in fata usii ei.Intrebarea e cum fac sa : -
ea sa nu plateasca nimic?
- sa primeasca tricoul cat mai repede?
- sa nu trebuiasca sa-mi scriu adresa la expeditor, as vrea sa-l trimit anonim?
- tricoul pus doar in plic A4, il accepta?

Va rog ajutati-ma, dau Funda! happy

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

* daca vrei sa fie surpriza, nu trimiti coletul ramburs ( ramburs obliga destinatarul ca, la ridicarea coletului, sa plateasca valoarea coletului precizata de catre expeditor pe documentele de expeditie)
* tricoul nu se ambaleaza in plicuri! --- se ambaleaza in cutii de carton care se impacheteaza in hartie lipita cu scotch.
* nu poti expedia coletul anonim --- pe colet si documentele insotitoare este obligatorie completarea datelor expeditorului(sunt necesare pentru returnare in caz ca destinatarul nu ridica coletul expediat). Datele despre "expeditor" si "destinatar " se scriu pe aceiasi parte(fata) a cutiei( nu ca la plicuri!)

4 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Buna, deci hai sa iti explic cum sta treaba:
Tu vrei sa trimiti ceva prin posta, trebuie sa stie cel care primeste coletul ca sa poata plati rambursul.
Tu impachetezi frumos tricoul si il pui intr-o cutie!
Scrii pe cutie expeditoul adica tu, numele tau, numarul tau de telefon, judetul si orasul sau satul.
Pe cealalta parte a cutiei scrii destinatarul, orasul sau si judetul sau.
La trimiterea coletului trebuie sa platesti o mica suma de bani.
La predarea coletului la posta trebuie sa prezinti buletinul tau sau certificatul de nastere.
La durata de timp in care va ajunge acest tricou, depinde de cat timp dureaza ca masina sa ajunga in cealalta tara sau in cat timp va primi colegul tau coletul.
Va trebuie sa platesti si TVA-ul la platirea coletului(e in jur de 1 leu). Sper ca ti-am fost de autor.Pa Pa, fundita imi dai? plzzhappy

| AlinaaAli a răspuns (pentru Konata):

Ce aveti ma cu funditele?
Nu Mai Promovati Cersetoriaaa!

| Konata a răspuns (pentru AlinaaAli):

Buna, scuze ca iti zic dar ar fi trebuit sa iti tii parerea pentru tine! Adica care e problema daca cer fundita? Tu nu ai vazut deloc cum se procedeaza pe TPU, mai citeste si tu instructiunile, eu cred ca am dat un raspuns suficient de clar si bun.Eu am cerut funda, daca imi da bine daca nu, nu ma deranjeaza faptul ca nu primesc, dar cer si eu deoarece, eu cand ajut, ajut din placere, nu neaparat pe o recompensa, dar daca se poate da si o recompena e bine. Sper ca te am lamurit.Noi de pe TPU nu promovam nici o cersetoriestraight face

| AlinaaAli a răspuns (pentru Konata):

Hai,ma lasi?oh go on
daca ajuti din placere nu mai cersii funditele!
punct!