| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va intreb ceva. Am descarcat translatorul Babylon 8 am tradus din engleza in romana, si culmea a tradus numai cu,, i" in cuvintele,, sint" in loc de sunt. Mai nou in loc de,, sunt" se zice,, sint"? Oare ce au in cap cei care au introdus cuvintele in limba romana? Ce se intampla oare?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pesemne cei care au facut programul de traducere nu cunosteau noile norme ale Academiei Romane ori nu au tinut cont de ele. Oricum, dupa ce traducerea este gata si ai nevoie de ea, poti face corecturile necesare. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci se scrie cu,, sunt'' nu,, sint'' nu?