| DulcePaSsion a întrebat:

Vreau si eu 3 4 utilizari pentru fotodioda. si pentru fototranzistor. va rog mult funda.

1 răspuns:
| mikkhhell a răspuns:

De obicei functioneaza in tandem cu o dioda electroluminiscenta(LED),, atat in spectrul vizibil al luminii cat si in cel invizibil(infrarosu), unde fotodioda sau fototranzistorul sunt pe post de receptor, iar LED-ul este emitator( pe acest principiu functioneaza majoritatea telecomenzilor de la aparatura electrocasnica cat si cea industriala), deasemeni fara ajutorul LED-urilor se folosesc ca senzori de lumina in diferite aplicatii si automatizari, iar fototranzistoarele se mai folosesc in convertirea luminii in energie electrica(celulele fotovoltaice), de aici deduci si tu si i-ti dai exemple concrete dupa cele de principiu date de mine.